Přeskočit na obsah

Strop Evropského parlamentu ve Štrasburku se zřítil

Z Wikizpráv

Úterý

Ilustrační obrázek

Ve sněmovně Evropského parlamentu ve Štrasburku se zřítila část podhledu (zhruba 10 % plochy). Trosky spadly na místa vyhrazená členům Evropské komise. K nehodě došlo ve čtvrtek 7. srpna 2008, ale pracovníky parlamentu byla zjištěna až o pět dní později. Ke zřícení došlo nadvakrát, v 18 hodin a ve 22 hodin 36 minut. Škody jsou značné.

Příčiny nehody, která naštěstí nezpůsobila žádné oběti, nejsou dosud známy. Podle francouzského týdeníku Le Nouvel Observateur zřícení podhledu by mělo být způsobeno jeho špatným provedením. V každém případě lze nehodu jen těžko přičíst na vrub bouři vzhledem k tomu, že v době zřícení nebylo počasí výrazně zhoršené.

Incident vyvolal nejrůznější politické reakce.

Gérard Onesta, místopředseda Evropského parlamentu pro správu nemovitostí (Zelení, Francie), požádal francouzskou vládu, aby „uprostřed francouzského předsednictví EU vyhlásila tuto stavbu za národní otázku proto, aby práce byly dokončeny včas.“ Dále zdůraznil, že „pokud by se konalo plenární zasedání, tato nehoda by zdecimovala celou komisi včetně jejího předsedy José Barrosa.

V tiskové zprávě Jean-Claude Martinez, poslanec Evropského parlament (FN, Francie), odsoudil neviditelnou ruku trhu: „Strop ve sněmovně parlamentu ve Štrasburku se zřítil, stejně jako se zřítil strop jedné z budov v Roissy,[1] jako se již brzy zřítí skleněná střecha Evropského parlamentu v Bruselu, která je již popraskaná, protože je to vždy stejný princip, na kterém jsou založeny veřejné pobídky, kde vítězná nadnárodní společnost je ta, která zaměstnává nejméně personálu, který je nejméně kvalifikovaný, používá nejlevnější materiály a pracuje ve zkrácených dodacích lhůtách zcela pohrdajíc bezpečnostními normami. A to proto, že jediným zákonem je rentabilita.“ A k tomu dodal: „To není strop Evropského parlamentu, který se zhroutil. To jsou nemocnice, železnice, síť sociálních služeb, výzkumné laboratoře, francouzské univerzity pohřbené v žebříčku hluboko za Šanghají a hospodářství Evropy jehož růst se také propadá, protože všude a pořád ultraliberalismus a neviditelná ruka trhu vytvářejí chudobu národů.“

Poznámky[editovat]

  1. Na mezinárodním letišti Charles de Gaulle v Roissy se 23. května 2004 krátce po otevření se zhroutila část stropu terminálu 2E. Zabiti byli 4 lidé. Terminál 2E byl navržený stejně jako terminál 3 na mezinárodním letišti v Dubai, který spadl ještě během výstavby 28. září 2004. Při vyšetřování vyšlo najevo, že příčinou havárie bylo zřetězení řady závad, které měl na svědomí chybný projekt. Bylo potvrzeno, že celá stavba byla realizována na hranici limitů, aby se snížily náklady. Terminál 2E byl stržen a znovu vystavěn za cenu přibližně 100 miliónů €.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Parlement de Strasbourg : le plafond s'effondre sur l'hémicycle na francouzských Wikizprávách.

  • V parlamentu EU se zřítil strop. Lidovky.cz [online]. 2008-08-12 [cit. 2008-08-16]. Dostupné z: [1].