Přeskočit na obsah

Summit EU-Indie: Smlouva o otevřeném obchodu bude podepsána do konce roku 2009

Z Wikizpráv

Pondělí

Indický premiér Manmonan Singh

Evropská unie a Indie podepíšou do konce roku 2009 smlouvu o volném obchodu. Na tiskové konferenci dnešního summitu EU-Indie ve francouzské Marseilles to prohlásil indický premiér Manmohan Singh. Francouzský prezident Sarkozy pak dodal, že se podařilo urychlit diskuzi o této smlouvě, neboť EU si přála ukázat, do jaké míry jsou vztahy mezi EU a Indií v hospodářské oblasti strategické.

Smlouva se připravuje od roku 2007, v roce 2004 bylo uzavřeno strategické partnerství mezi EU a Indií. Cílem této dohody je odstranit komplikace obchodu mezi oběma zeměmi. Zatímco pro Indii jsou země Evropské unie obchodní partner číslo jedna, v žebříčku zemí, do kterých vyváží sedmadvacítka je Indie na devátém místě. Obě strany se rovněž dohodly zahájit i rozhovory o rozvoji civilního jaderného programu, či spolupráci na experimentálním reaktoru termonukleárním, projektu ITER.

Zdroje[editovat]

  • Singh: Indija se nada sporazumu o slobodnoj trgovini s EU do kraja 2009. Večernji list [online].  [cit. 2008-09-29]. Dostupné z: [1]. (chorvatsky)