Světoví politici jednali o záchraně tygrů

Z Wikizpráv

Pondělí

Tygr na lovu

Stovky ochránců přírody a světových politiků se sjely do ruského Petrohradu, aby sestavily plán na zdvojnásobení stavu tygrů v divočině do roku 2022, kdy nastane příští rok tygra podle čínského kalendáře.

Premiér Vladimir Putin uspořádal setkání představitelů 13 zemí, v nichž se nachází vážně ohrožené populace tygra. Cílem čtyřdenního summitu je vytvořit společnou agendu, kterou mohou využít k financování a provádění akcí na ochranu ohroženého zvířete. Vedle Ruska se účastní zástupci Indie, Číny, Bangladéše, Indonésie, Barmy, Thajska a Vietnamu.

Účastníci doufají, že se shodnou na tom, jak financovat ochranu lokalit, kde tygři přežívají, jak prosazovat přísné proti pytlácké zákony a jak vzdělávat veřejnost, aby tygrům neubližovala.

Rusko je příkladem země, která dokázala koncentrovaným úsilím ohroženou šermu zachránit. Před šesti desetiletími žilo v ruské volné přírodě méně než 100 zvířat, nyní jejich populace roste k pěti stům.

Jen několik dní před setkáním přitom skupina ochránců přírody zveřejnila zprávu, podle které podél hranic Barmy kvete černý trh s částmi tygřích těl. Ve Velké Británii sídlící Traffic International tvrdí, že její deset let trvající sledování prokázalo, že v barmských městech Mong La poblíž hranic s Čínou a Tačilek na barmsko-thajském pomezí byly prodány části více než 400 jedinců tygrů a levhartů. Jednalo se o kůže, kosti, čelisti, zuby i genitálie tygrů, které si zákazníci kupovali k nejrůznějším účelům od medicíny až po zdobení domácností. Podle Traffic International pytláci v posledních 10 letech zabili v Asii více než 1000 tygrů, zejména v Indii, Nepálu a Číně.

Zdroje[editovat]