Přeskočit na obsah

Syřan přetváří dělostřeleckou munici v umělecká díla

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Syrský umělec Akram Abu al-Fawz se zabývá přetvářením dělostřelecké munice v umělecká díla. V městě Dúmá u Damašku mění nalezené rakety a řízené střely v širokou škálu ozdobných a uměleckých předmětů.

Dům Abu al-Fawze byl zničen jednotkami syrského režimu, a tak byl nucen stěhovat se z jednoho místa na druhé. Otec tří dětí, ve svém okolí známý pod jménem Mohammad Dúmá, ve svých 35 letech věří, že jeho tvorba je stejně důležitá jako územní bitvy.

V rozhovoru pro server Syria Untold vysvětluje: „Zbraně na to, abychom se vymanili z útlaku, pod kterým žijeme, stačit nebudou. Abychom dosáhli svobody, potřebujeme taky umění, kulturu a civilizaci.“

Od března 2011, kdy v Sýrii začalo lidové povstání, se město Dúmá stalo jednou z nejvíce postižených oblastí. Navzdory tomu však stále odolává. Původně místo rozsáhlých pokojných demonstrací, které se postupně přeměnilo ve válečnou zónu, je známo také pro svůj aktivní tvůrčí přínos. Zrovna tak jako Abu Ali al-Bitar, který dokázal z raket a nábojnic vytvořit kamna, motorky, zdravotnické potřeby a hudební nástroje,[1] Abu al-Fawz přetváří smrt v život.

Ve svém úsilí Abu al-Fawz nadále čelí obrovským nesnázím – od vysídlení až po nedostatek nezbytného nářadí. V naději, že tyto artefakty „jednou podají svědectví o zločinech proti lidskosti spáchaných v Sýrii“, věří, že jeho snažení má smysl.

Zdroje[editovat]

  1. Only in Duma, Syria, weapons become musical instruments. Syria Untold [online]. 2013-06-12. Dostupné z: [1]. (anglicky)