Sydneyští symfonikové hráli na olympiádě 2000 na playback

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Úterý

Slavnostní zahájení Letních olympijských her 2000

Nečekaným přiznáním zaskočili své příznivce hudebníci Sydney Symphony Orchestra (SSO). Jak potvrdila výkonná ředitelka orchestru Libby Christieová, orchestr pouze předstíral své vystoupení v průběhu ceremoniálů při Letních olympijských hrách 2000 v Sydney, zatímco hudba zněla z nahrávky.

Zprávu přinesl deník v Melbourne překvapený především tím, že SSO využil i část nahrávek konkurenčního Melbourne Symphony Orchestra. Christieová odmítla, že by jich byla většina a její slova potvrdil také zástupce melbournského tělesa. Důvodem k použití nahrávek bylo, aby zahájení proběhlo bez problémů; pomoc kolegů z druhého orchestru využili kvůli vytíženosti svými povinnostmi.

Problém orchestru zaujal pozornost v souvislosti s okolnostmi slavnostního zahájení olympijských her v Pekingu, kde byla například využita počítačová animace k vložení falešného ohňostroje do televizního vysílání a kde devítiletá Lin předstírala zpěv místo Jang Pchej-i, která pořadatelům nepřišla dost hezká.

Zástupci obou australských orchestrů navíc doplnili, že to nebyl první podobný případ. Playback byl využit i v případě vystoupení sydneyského orchestru na zahájení mistrovství světa v ragby 2003 a melbournského orchestru na zahájení Her Commonwealthu 2006.

V letošním roce přebírá vedení SSO, který má své sídlo v budově Opery v Sydney, někdejší šéfdirigent České filharmonie Vladimir Ashkenazy.

Zdroje[editovat]

  • JINMAN, Richard. Revealed: Sydney Olympics faked it too. Sydney Morning Herald [online]. 2008-08-26 [cit. 2008-09-05]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Sydney Olympic ceremony was also mimed. the Nine [online]. 2008-08-26 [cit. 2008-09-05]. (anglicky)