Sydneyští symfonikové hráli na olympiádě 2000 na playback

Z Wikizpráv

Úterý

Slavnostní zahájení Letních olympijských her 2000

Nečekaným přiznáním zaskočili své příznivce hudebníci Sydney Symphony Orchestra (SSO). Jak potvrdila výkonná ředitelka orchestru Libby Christieová, orchestr pouze předstíral své vystoupení v průběhu ceremoniálů při Letních olympijských hrách 2000 v Sydney, zatímco hudba zněla z nahrávky.

Zprávu přinesl deník v Melbourne překvapený především tím, že SSO využil i část nahrávek konkurenčního Melbourne Symphony Orchestra. Christieová odmítla, že by jich byla většina a její slova potvrdil také zástupce melbournského tělesa. Důvodem k použití nahrávek bylo, aby zahájení proběhlo bez problémů; pomoc kolegů z druhého orchestru využili kvůli vytíženosti svými povinnostmi.

Problém orchestru zaujal pozornost v souvislosti s okolnostmi slavnostního zahájení olympijských her v Pekingu, kde byla například využita počítačová animace k vložení falešného ohňostroje do televizního vysílání a kde devítiletá Lin předstírala zpěv místo Jang Pchej-i, která pořadatelům nepřišla dost hezká.

Zástupci obou australských orchestrů navíc doplnili, že to nebyl první podobný případ. Playback byl využit i v případě vystoupení sydneyského orchestru na zahájení mistrovství světa v ragby 2003 a melbournského orchestru na zahájení Her Commonwealthu 2006.

V letošním roce přebírá vedení SSO, který má své sídlo v budově Opery v Sydney, někdejší šéfdirigent České filharmonie Vladimir Ashkenazy.

Zdroje[editovat]

  • JINMAN, Richard. Revealed: Sydney Olympics faked it too. Sydney Morning Herald [online]. 2008-08-26 [cit. 2008-09-05]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Sydney Olympic ceremony was also mimed. the Nine [online]. 2008-08-26 [cit. 2008-09-05]. (anglicky)