Přeskočit na obsah

Týrání zvířat bude trestáno přísněji

Z Wikizpráv
ilustrační obrázek

Úterý

Prezident republiky Václav Klaus dnes podepsal novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ta začne platit od 1. října 2008 a zejména zpřísňuje postihy za trápení zvířat či jeho propagaci. Dále např. upravuje podmínky pro transport zvířat. Minulý pokus o novelizaci zákona prezident vetoval, neboť se díky poslancům do vládního návrhu zákona dostalo tzv. kontaktní norování. To je však považováno za bolestivý a nehumánní způsob výcviku loveckých psů přímo na živých zvířatech. Tato pasáž v novém zákoně není.

Mezi přestupky řešené dle zákona patří stejně jako dosud týrání či usmrcení zvířete. Nově však může být člověk potrestán také za to, že týrání či smrti zvířete nezabránil. Za takové jednání hrozí pokuta až 500 000 Kč. Pokud se někdo o zvířata špatně stará nebo propaguje týrání zvířat, může počítat s pokutou ve výši až 200 000 Kč. Pokuta 50 000 Kč hrozí za drobnější delikty, např. venčení psa bez vodítka.

Mezi další novinky patří např. zákaz poškozování a přistřihávání křídel ptáků, aby nemohli uletět. Pokusy lze na zvířatech provádět jen v případě, pokud prokazatelně neexistuje jiná možnost. Je také zakázáno prodávat zvířata osobám mladším 15 let, u zvířat nebezpečných pak osobám mladším 18 let.

Zdroje

[editovat]
  • Klaus podepsal zákon, který zpřísňuje postihy za týrání zvířat. iDNES.cz [online]. 2008-08-05 [cit. 2008-08-05]. Dostupné z: [1].