Přeskočit na obsah

Tři roky vězení za organizaci fotografování nahých dětí

Z Wikizpráv

Pondělí

Matka s dítětem, ilustrační foto

Krajský soud v Ostravě uložil jednomu z hlavních organizátorů českého naturismu Ivu Žurkovi trest tříletého vězení, protože se podle mínění soudu prokázalo obvinění ze sexuálního nátlaku.[1] Rozsudek není pravomocný, Žurek se proti němu hned v soudní síni odvolal.

Vyšetřování začalo v roce 2009. Státní zástupce David Bartoš pak na podzim loňského roku obvinil Iva Žurka a dalších pět osob včetně rodičů dětí ze sexuálního nátlaku. Obžaloba vinila tyto osoby, že se dopustily trestného činu tím, že přiměly děti, aby se svlékly, a nechaly je při různých aktivitách fotografovat a natáčet. Soud rozhodl, že Ivo Žurek bude odsouzen k nepodmíněnému odnětí svobody, ostatní pachatelé dostali podmíněné tresty.

Součástí jejich provinění bylo, že dětem měli slibovat odměny, a to i ve formě MP4 přehrávače za vítězství v soutěži. Rodičům Žurek vyplácel i 500 korun za osobu, hradil jim pobyty, občerstvení či náklady na dopravu. Polští fotografové, jimž umožnil Ivo Žurek fotografovat rodiče i děti bez oblečení, byli rovněž obviněni. Se souhlasem rodičů použili fotografie na webech v Polsku a za úplatu je poskytli i k tvorbě podobných placených webů v USA, nebo je prodávali. Měl si tím vydělat až statisíce korun.

Ivo Žurek označil obžalobu za absurdní, fotografie a videa podle něj sloužila především k propagaci naturismu. Polští fotografové jsou souzeni v Polsku.

„Naturismus jak vyšitý“[editovat]

Neprokázalo se, že by fotografie rodičů a dětí byly použity na webech s pedofilní tématikou, šlo o weby s nudistickou tématikou. Sexuologové se vyjádřili, že nejde o fotografie se sexuálním podtextem.[2] Fotografie zcela obnažených dětí a dospělých jsou na webu naturista.cz i nyní.[3] Například na Facebooku ale fotografie obnažených naturistů s nezakrytými sexuálními znaky netolerují.

Soudce ale zdůraznil zvláštní okolnosti 27 zorganizovaných akcí, upozornil např. na fakt, že fotografové si vybírali, které děti se mají akcí zúčastnit, nebo na zvláštní požadavky na chování dětí. Svědkyně popsala, jak dostávaly pokyny, aby se při hraní kuželek více předkláněly.[1] Soudce to ironicky okomentoval slovy: „To je naturismus jak vyšitý.“

Jedna z obžalovaných Kateřina Kurková řekla Českému rozhlasu se slzami v očích, že se cítí hrozně špatně, že ale nechala fotografovat své děti pouze z důvodů tíživé sociální situace, ze zoufalství. Až na místě se prý dozvěděla, že se musí děti i ona svléknout. Slíbený přehrávač navíc nezískala. Považuje za správné, že je nyní souzena, protože to neměla dělat.[4]

Ivo Žurek se písemně vyjádřil na naturista.cz takto: „Na žádné z akcí, které jsem organizoval či jsem jim byl přítomen, se nedělo nic jiného, než co znáte z našich akcí. Jsem souzen za sexuální nátlak, což osobně považuji za absurdní, a věřím ve spravedlnost a to, že moje dosavadní práce pro naturisty skončí jejich radostí a ne za mřížemi.“[5]

Zdroje[editovat]

  1. 1,0 1,1 Padly tresty za natáčení dětí nudistů, organizátor akcí dostal tři roky. iDNES.cz [online]. 2014-03-31. Dostupné z: [1].
  2. Král českých naháčů točil a fotil nahé děti: Na fotkách vydělal statisíce!. Blesk.cz [online]. 2014-03-31. Dostupné z: [2].
  3. Např. Víkendový žurek po antošovicku a pohoda nevídaná v Kozlovicích. Naturista.cz [online]. . Dostupné z: [3].
  4. Podezřelí naturisté. Prý prodávali fotografie nahých dětí. Týden.cz [online]. 2013-10-14. Dostupné z: [4].
  5. zurek. Obvinění ze sexuálního nátlaku § 186. Naturista.cz [online]. 2013-10-14. Dostupné z: [5].