Přeskočit na obsah

Taliban zabil afghánskou policistku, ochránkyni práv žen

Z Wikizpráv

Pondělí

Okolí Kandaháru zůstává vinou fanatiků z Talibanu nebezpečné

Před svým domem v Kandaháru byla včera kolem půl osmé ráno místního času zastřelena afghánská policistka Malalaj Kakarová, která se zabývala ochranou zneužitých žen. K vraždě se přihlásilo extrémistické hnutí Taliban, které násilnými prostředky bojuje proti zapojování žen do veřejného života. Při útoku byl postřelen také její patnáctiletý syn, který leží v kómatu v nemocnici.

Mluvčí Talibanu Jusuf Ahmadí cynicky konstatoval, že „Kakarová byla cíl Talibanu a že ten úspěšně cíl odstranil.“

Útok odsoudil prezident Karzáí a také představitelé Evropské unie, zástupci organizací zabývajících se podporou práv žen v Afghánistánu ale opakovaně kritizují vládu i zahraniční mírové jednotky, že jim neposkytují dostatečnou ochranu. Zvlášť kritická je situace v domově Talibanu v Kandaháru. Před pěti lety tam britský list Independent pořídil rozhovory s pěti ženami, které se zapojily do veřejného života - z nich byly tři zavražděny a poslankyně Kakarová (shoda jmen s policistkou) se teprve nedávno vrátila do města po útoku, při kterém byl zabit její manžel.

Policistka Kakarová vedla oddělení kandahárské policie pro šetření zločinu na ženách. Se svým týmem často podnikala akce, při kterých osvobozovala týrané ženy z rukou jejich manželů; konzervativní soudy jim ale obvykle ukládaly povinnost navrátit se do rodinného prostředí.

Jedna z jejích nejbližších spolupracovnic a dlouholetá přítelkyně Safía Amadžanová byla před časem zavražděna za odměnu vypsanou pákistánským náboženským vůdcem.

Zdroje

[editovat]
  • SENGUPTA, Kim. Taliban murders Afghanistan's top policewoman. The Independent [online]. 2008-09-29 [cit. 2008-09-29]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • COGHLAN, Tom. Leading policewoman Malalai Kakar shot dead in Afghanistan. The Times [online]. 2008-09-28. Dostupné z: [2]. (anglicky)