Přeskočit na obsah

Tasmánský čert bojuje o přežití

Z Wikizpráv

Středa

Nádor na tváři. Tvoří se v ústech a okolo nich, takže znemožňuje příjem potravy a dochází k smrti hladem.

Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) zařadila tasmánského čerta na seznam ohrožených druhů. Populace tohoto australského vačnatce je totiž decimována nakažlivou formou rakoviny. Jestliže se nemoc nepodaří zastavit, hrozí tasmánskému čertovi vyhynutí do 20 let.

Australská federální vláda vyčlenila na jeho záchranu 10 miliónů australských dolarů (153 miliónů Kč). Peníze by měly být použité na vytvoření zdravých zajišťovacích populací. Všichni doufají, že tasmánský čert nebude následovat osud jiného australského vačnatce, vakovlka, který byl vyhuben v roce 1936. David Llewellyn, tasmánský státní ministr, prohlásil: „Jsme odhodláni najít řešení a zachránit tasmánského čerta pro Tasmánce i celý svět.“

S povzbuzujícími zprávami přišli australští vědci. Na západním pobřeží Tasmánie objevili jedince, který je vůči této smrtelné nákaze přirozeně odolný. Vědci mu dali jméno Cedric a doufají, že právě on se stane klíčem k záchraně ohroženého druhu.

Zdroje[editovat]

  • ČTK; lu. Tasmánský čert bojuje o přežití, přibyl mezi ohrožené druhy. iHNed.cz [online]. 2008-05-21 [cit. 2008-12-21]. Dostupné z: [1].
  • (sla). Tasmánskému čertu svitla naděje, možná nevyhyne. iHNed.cz [online]. 2008-04-02 [cit. 2008-12-21]. Dostupné z: [2].