Přeskočit na obsah

Thajsko zasáhly monzunové záplavy nejhorší za 50 let

Z Wikizpráv

Pondělí

Letošní monzuny zaplavily i Kharghar na západě Indie

Letošní monzunová sezóna přinesla do Thajska záplavy, které zabily více než 200 lidí a zasáhly do života nejméně dvou milionů obyvatel. Podle úřadů jde o nejhorší záplavy za několik desetiletí, podle meteorologů nejhorší za posledních 50 let. OSN vyzvala asijské vlády v regionu včetně thajské, aby více investovaly do opatření zabraňujících katastrofám nebo zmírňujících jejich možné následky.

Thajsko má řadu odvodňovacích kanálů a přehrad, které zadržují vodu z monzunových dešťů. Zástupci příslušného úřadu ale varují, že některé velké přehrady jsou plné téměř k protržení hrází a další silné deště mají následovat v příštích týdnech. Celkem je naplněno nebo přeplněno 11 přehrad a úřady už nakázaly odpouštění vody z přehrad v provincii Nakhon Ratchasima.

Hlavní město Bangkok zatím bylo v podstatě ušetřeno, ale situace ve městech na horním toku řeky Menam-Čao-Praja je již vážná. Řeka protéká Bangkokem. Num, který provozuje na řece lodní dopravu, tvrdí, že se Menam-Čao-Praja vylila za záplavové zábrany v oblastech již 100 kilometrů nad Bangkokem. Lidé se podle něj museli vystěhovat ze zaplavených domů a přebývají na ulicích.

Monzunovými dešti a bouřemi byly v minulých dnech zasažené také Pákistán, Bangladéš, Kambodža a Filipíny. V Pákistánu bylo záplavami zasaženo an 5,5 milionu lidí, voda zničila téměř tři čtvrtiny úrody.

Zdroje[editovat]