Tisková konference s Vladimirem Putinem

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Putin na dnešní tiskové konferenci odpovídá novinářům

Vladimir Putin dnes na velké tiskové konferenci odpovídal na řadu dotazů od přizvaných novinářů, kterých se dostavilo 1040 ruských a 186 zahraničních. Nově zvolený prezident tak navázal na tradici z let 2000 až 2008. Letošní konference, v pořadí již osmá, se nekonala v Kremlu, ale v budově Střediska mezinárodního obchodu na Krasnopresněnském nábřeží řeky Moskvy. Důvodem přesunu byla rekonstrukce původních prostor.

Putin na tiskové konferenci odsoudil tzv. Magnitského zákon, jenž zavádí sankce proti Rusům, kteří se podíleli na porušování lidských práv a smrti Sergeje Magnitského. Ten byl v roce 2008 dán do vazby kvůli podezření z daňových úniků a v roce 2009 ve vězení zemřel. Podle obhájců lidských práv byl uvězněn za obvinění vysoce postavených činitelů ministerstva vnitra z krádeže 5,4 miliardy rublů ze státního rozpočtu a zemřel v důsledku fyzického útoku bachařů. Prezident připomněl, že USA čelily kritice v souvislosti s věznicí Abú Ghrajb a americkou základnou Guantánamo na Kubě, kde docházelo k týraní vězňů.

Na Magnitského zákon Rusko reagovalo svým návrhem zákona, který zakazuje vydávání ruských sirotků k adopci do USA, a také zákazem působení nevládních politických organizací financovaných ze zahraničí. Dle Putina je tato reakce adekvátní. Připomíná však, že i když existuje řada problémů a rozdílných názorů mezi USA a Ruskem, je třeba hledat kompromis.

Ruský prezident se dále vyjádřil k Sýrii. Dle jeho slov jsou změny v této zemi žádoucí, ale nelze pouze v čele státu vyměnit vládnoucího Bašára Asada za vládu opozice. Pouhá výměna by nezastavila krvavé boje. Zdůraznil také, že Rusko nemá v Sýrii žádné vlastní zájmy.

Neopomněl ani upozornit na hrubý domácí produkt Ruska, který, i přes problémy světové ekonomiky, činil 3,7 procenta v období od ledna do října tohoto roku. To je dle Putina dobrý výsledek.

Na pořadu konference nebyla jen politická témata, prezident např. odpovídal na otázku ohledně konce světa. „Svět zanikne zhruba za 4,5 miliardy let,“ řekl. Odkazoval se tak na očekávaný konec světa v souvislosti s vyhasnutím Slunce.

Zdroje[editovat]

  • Hlas Ruska [online]. 2012-12-20 [cit. 2012-12-20]. Dostupné z: [1].
  • ČT24 [online]. 2012-12-20 [cit. 2012-12-20]. Dostupné z: [2].