Přeskočit na obsah

Tlačenice na nigerijském předvolebním mítinku už má 12 obětí

Z Wikizpráv

Neděle

Prezident Goodluck Jonathan

Předvolební mítink nigerijského prezidenta Goodlucka Jonathana, který se na fotbalovém stadionu ve městě Port Harcourt změnil v tragédii kvůli panice mezi tisícovkami lidí, si už vyžádal dvanáct obětí.

K tlačenici na stadionu došlo krátce po Jonathanově projevu. Na stadionu se tísnilo na 20 tisíc lidí a další chtěli vstoupit. Příslušníci policie vypálili rány do vzduchu, aby si vyžádali pozornost a zabránili nepřístojnostem, ale způsobila tím jen paniku. Oběti přišly o život ušlapáním, když se dav pokoušel uniknout ze stadionu, jehož hlavní vchod byl uzavřen, úzkým průchodem.

Místní média odhadují, že počet obětí může narůst až na dvacet.

Prezident Jonathan kvůli tragédii odvolal další dvě předvolební shromáždění. Volby jsou naplánované na 9. dubna, ale kampaň provází různé násilnosti - kromě neštěstí v Port Harcourtu došlo k pumovým útokům ve městech Josu a Abuji. Jonathan je favoritem voleb, které od roku 1999 vždy vyhrál zástupce jeho Lidové demokratické strany.

Zdroje[editovat]

  • Death toll in Nigerian stampede rises to 12. AFP via Google [online]. 2011-02-13 [cit. 2011-02-13]. Dostupné z: [1]. (anglicky)