Přeskočit na obsah

Tymošenková má jít na sedm let do vězení

Z Wikizpráv

Úterý

Julija Tymošenková

Ukrajinský soud odsoudil bývalou premiérku Juliju Tymošenkovou k sedmi letům vězení. Je to maximum, co jí hrozilo za obvinění ze zneužití úřední moci ohledně smlouvy na dodávky ruského plynu. Tymošenková se odvolá. Soudce Rodion Kirejev prohlásil, že Tymošenková jednoznačně překročila své pravomoci, když v roce 2009 podepsala příslušnou smlouvu s Ruskem. Podle vyšetřovatelů nevýhodná dohoda znamenala pro Ukrajinu ztrátu téměř 200 milionů dolarů (zhruba 3,6 miliardy korun).

Před soudní budovou podpořily Tymošenkovou tisíce příznivců její strany Vlast. Tymošenková tvrdí, že je nevinná a soud označila za „politický lynč“. Současný prezident Viktor Janukovyč se tak prý snaží zbavit politického protivníka. O tom, že je proces motivovaný politicky, jsou přesvědčené také Spojené státy americké a Evropská unie.

Předpokládá se, že výsledek procesu značně ovlivní šance Ukrajiny na podpis asociační dohody s Evropskou unií. Diplomati EU varovali, dvoustranné dohody o politické spolupráci a volném obchodu nebudou ratifikovány, pokud Tymošenková skončí ve vězení nebo se nebude moci zúčastnit parlamentních voleb v roce 2012.

Tymošenková je nyní jednou ze zhruba 400 úředníků a politiků obviněných ze zločinů spáchaných v úřadě. Kritici připomínají, že k soudu se ale dostávají pouze případy, které se týkají osobností politické opozice.

Zdroje[editovat]