Přeskočit na obsah

Učitelé v Británii hrozí stávkou v tisícovkách škol

Z Wikizpráv
Lord Hutton, spoluautor návrhu změn britské systému penzí ve veřejném sektoru

Středa

30. června se pravděpodobně uskuteční stávka britských učitelů kvůli důchodům. Zapojit se do ní mají dva velké odborové svazy, Národní svaz učitelů a Asociace učitelů a lektorů, které společně představují na 300 tisíc pedagogů. Stávka může zavřít více než dvacet tisíc škol, zejména státních, ale také financovaných ze školného.

Záměr stávkovat se setkal s podporou ředitelů škol, ale s nesouhlasem rodičů. Ministr a státní hlavní pokladník Francis Maude varoval učitele, že pokud budou stávkovat, vzbudí v rodičích hněv. Podle něho mají lidé ve veřejném sektoru nejlepší možné penze: „Zajišťují jim prostředky, když odejdou do důchodu. Něco takového má nyní jen málo lidí mimo tento sektor,“ řekl.

Učitelé si stěžují na to, že nová reforma, kterou navrhla komise pod vedením bývalého labouristického ministra lorda Huttona, jim má zvýšit odvody na penzi, prodloužit věk odchodu do důchodu a snížit penze. Učitelé sice již nyní mají vyšší odvody na penzi než například lidé v soukromém sektoru, na druhou stranu mají jiné výhody jako například delší dovolenou.

Pro zahájení stávky hlasovalo 92, respektive 83 % členů těchto svazů. Hlasování se ale zúčastnily jen necelé čtyři pětiny. Stávku má dnes podpořit i výsledek hlasování ve Svazu veřejných a komerčních služeb.

Zdroje

[editovat]
  • LOVEYS, Kate. Teacher strike could shut 23,000 schools (but only 40pc voted in ballot over pension reform). Daily Mail [online]. 2011-06-15 [cit. 2011-06-15]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Striking workers face public wrath, warns minister. The Telegraph [online]. 2011-06-15 [cit. 2011-06-15]. Dostupné z: [2]. (anglicky)