Přeskočit na obsah

USA a některé státy EU Kosovo uznaly, Srbsko ne

Z Wikizpráv

Úterý

Vlajka Kosova

Jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova bylo včera uznáno Spojenými státy. Evropská unie toto rozhodnutí ponechala na jednotlivých státech. Británie, Francie a Německo jsou jednoznačně pro, na rozdíl od Španělska, Kypru, Slovenska a několika dalších zemí, které se vyslovily jednoznačně proti. Česká republika se rozhodla, že s uznáním počká do doby, dokud k němu nepřistoupí většina států Evropské unie.

Španělsko se samostatností Kosova nesouhlasí. Vyhlášení nezávislosti bylo v rozporu s mezinárodním právem, jak uvedl španělský ministr zahraničí Miguel Ángel Moratinos. Podle něj by musely stát uznat jak kosovské, tak srbské orgány, nebo by musel být podpořen rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Srbsko se vyjádřilo jednoznačně proti nezávislosti. Tvrdí, že je to porušení územní svrchovanosti Srbska. Prezident Boris Tadić vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby se vyslovila proti nezávislosti Kosova. Je to podle něj jediná cesta, jak zajistit, aby si státy světa mohly být nadále jisty svou územní svrchovaností.

Zdroje[editovat]