Přeskočit na obsah

U Ústí nad Labem vykolejil vlak, strojvůdce zemřel

Z Wikizpráv
Ilustrační foto: Typ soupravy City Elefant
Oblast nehody: dotčená trať (a silnice) vlevo na levém břehu Labe

Úterý

V pondělí došlo v Ústí nad Labem k dopravní nehodě na dvoukolejné elektrické železniční trati Praha-Děčín, která patří do I. železničního koridoru. Vlak tvořený dvoupatrovými vozy elektrické jednotky 471 byl na cestě z Prahy do Ústí a vykolejil na výhybce jen několik set metrů před cílem.

Při nehodě zahynul strojvedoucí a podle mluvčího hasičů Lukáše Marvana bylo zraněno jedenáct lidí. Mluvčí nemocnice, kam byli zranění převáženi, potvrdil dva těžce zraněné, přičemž oba jsou ve stabilizovaném stavu. Také zmínil, že u části zraněných byl důvodem hospitalizace spíš psychický stav než zranění samotná.

Podle předběžných vyšetřovaní vlak v 16.47 najel rychlostí 108 km/h na výhybku, kterou je povolené při jejím nastavení do odbočky projíždět jen rychlostí 50 km/h. První zvažovanou příčinu, poruchu návěstidla, už vyšetřovatelé vyloučili. Jako další možná vysvětlení se nabízí porucha brzd nebo chyba strojvedoucího. Že by nehoda byla způsobena tím, že vlak jel netradičně po levé koleji, a tedy projížděl výhybkami jinak než obvykle, náměstek generálního ředitele Českých drah Jiří Kolář odmítl, neboť „strojvedoucí jsou na to zvyklí, návěstidla i zabezpečení také“. Mluvčí Správy železniční a dopravní cesty, tedy organizace starající se o koleje, Pavel Halla řekl, že na koridoru jsou koleje kontrolovány často, a tedy je nepravděpodobné, že by byly na vině.

Po vykolejení pokračoval vlak ještě zhruba osmdesát metrů původním směrem, ale pak se naklonil doleva, rozbil závory na železničním přejezdu, strhl troleje a poté se začala hliníková skříň předního vozu párat o betonovou zeď. Její podvozek se od ní oddělil a dobrzdil až o značný kus dál.

Přestože byla poškozena jen zadní část soupravy, je škoda na vlaku předběžně odhadována na 50 miliónů korun a škoda na trati na 15 miliónů korun. Celá trať byla uzavřena na několik hodin. Rychlíky byly odkloněny po souběžné pravobřežní trati z Ústí nad Labem do Lysé nad Labem, běžné osobní vlaky byly nahrazeny autobusy. Zprovoznit alespoň jednu kolej se podařilo krátce po půlnoci, nicméně vzhledem k poškozenému trolejovému vedení musely přes tento úsek táhnout vlaky dieselové lokomotivy a i to je důvodem, že se vlaky zpožďují o pět (rychlíky) až deset (běžné osobní vlaky) minut. Na kompletní opravení trati budou muset cestující počkat ještě několik dnů.

Kvůli nehodě byla policií na několik hodin uzavřena souběžná silnice z Ústí nad Labem do Lovosic, takže se s potížemi potýkala i silniční doprava v oblasti.

Zdroje

[editovat]
  • STRATILÍK, Ondřej. Nehoda u Ústí: Vlak jel o 58 km v hodině rychleji. Lidovky.cz [online]. 2010-06-28 [cit. 2010-06-29]. Dostupné z: [1].
  • Za nehodu vlaku v Ústí nad Labem mohla zřejmě vysoká rychlost. iHNed.cz [online]. 2010-06-28 [cit. 2010-06-29]. Dostupné z: [2].
  • Česká tisková kancelář. Při nehodě vlaku v Ústí jeden mrtvý a 11 zraněných. impuls.cz [online]. 2010-06-28 [cit. 2010-06-29]. Dostupné z: [3].