Přeskočit na obsah

U Andamanských ostrovů se utopilo asi 300 uprchlíků

Z Wikizpráv

Neděle

Andamanské ostrovy

Indická pobřežní stráž oznámila, že se u Andamanských ostrovů utopilo asi 300 uprchlíků. Neštěstí přežilo 88 lidí, kteří zůstali na lodi, dalších 11 osob bylo nalezeno na blízkém ostrůvku.

Podle dostupných informací šlo většinou o Bangladéšany, kteří se pokoušeli dostat ilegálně za prací do Malajsie. Podle výpovědí se jich nalodilo před šesti týdny asi 412. Nejprve se plavili na šesti člunech, později přestoupili na jednu loď. Ta byla vybavena jen jednou plachtou a velikostí neodpovídala počtu pasažérů. Během asi dvoutýdenní plavby nazdařbůh Bengálským zálivem se uprchlíci potýkali s nedostatkem jídla a pitné vody a sedm jich na lodi zemřelo.

Tragédie byla dovršena, když se na obzoru objevil maják. Asi tři čtvrtiny uprchlíků naskákalo do vody a pokusilo se doplavat k pevnině. Pobřežní stráž jich na jednom z ostrůvků našla 11, asi 300 lidí je pohřešováno. 88 lidí se zachránilo tím, že zůstali na lodi.

Zdroje[editovat]

  • Drama v Bengálském zálivu - možná až 300 utopených uprchlíků. iHNed.cz [online]. 2008-12-28 [cit. 2008-12-30]. Dostupné z: [1].