U Jaroslavle se zřítilo letadlo s hokejisty, zahynuli i tři Češi

Z Wikizpráv

Středa

Letoun Jak 42 havarovaný u Jaroslavle ještě v barvách předchozího provozovatele v roce 2006

43 mrtvých si vyžádalo dnešní letecké neštěstí u ruského města Jaroslavl. Pád letadla typu Jak 42 postihl místní klub Lokomotiv Jaroslavl, jehož hráči právě odlétali k prvnímu zápasu nové ligové sezony. Na palubě bylo 45 osob, přežili jen dva. Mezi mrtvými jsou i tři čeští reprezentanti: Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

Všichni tři zesnulí Češi patřili k oporám reprezentace, se kterou získali zlaté medaile na mistrovstvích světa. Mezi mrtvými je ale také například švédský brankář, olympijský vítěz Stefan Liv, bývalý kapitán slovenské reprezentace Pavol Demitra, jednotliví reprezentanti Německa, Běloruska či Lotyšska, řada ruských hokejistů a kanadský trenér Brad McCrimmon.

Liga KHL byla hned po rozšíření zprávy o katastrofě přerušena v průběhu svého úvodního zápasu. Lidé začali spontánně uctívat památku obětí nejen v Jaroslavli, ale i na řadě dalších míst spojených s oběťmi včetně Markova rodiště Jindřichova Hradce, Rachůnkova Zlína, Vašíčkova Havlíčkova Brodu nebo třeba na Staroměstském náměstí v Praze.

K nehodě stroje došlo krátce po startu. Letadlo nenabralo dostatečnou výšku, narazilo do antény u plochy letiště a zřítilo se ve vzdálenosti 2,5 kilometru od letiště. Záchranáři odvezli do nemocnice těžce zraněného hokejistu Alexandra Galimova a palubního technika Alexandra Sizova.

Okamžitě začalo vyšetřování příčin nehody. Jako první byl vyloučen teroristický útok, nadále se uvažuje o jiných příčinách, které mohly způsobit nedostatečnou rychlost letadla při startu, jako jsou nekvalitní palivo, technická závada na letadle nebo chyba pilota.

Zdroje[editovat]

  • V Rusku spadlo letadlo s hokejisty. Zahynuli i Rachůnek, Marek a Vašíček. iDNES.cz [online]. 2011-09-07 [cit. 2011-09-14]. Dostupné z: [1].