U Murmanska pozorovali jasný meteorit

Z Wikizpráv

Sobota

Poloha Murmansku

Záblesk překvapil v noci na sobotu lidi v Murmansku jako důsledek pádu velkého meteoritu. Modrý světelný objekt se pohyboval velmi rychle a zanechával za sebou zářící ocas. Nakonec jev, který trval několik vteřin, skončil zmizením v temnotě atmosféry, pravděpodobně vysoko nad zemí.

Svědectví jsou hlášena také z měst Apatitov, Severomorsk, Kirovsk a dalších. Mnozí svědci dovedli zaznamenat objekt na svých mobilních zařízeních.

Média připomněla dva hlavní meteority z moderních ruských dějin - čebarkulský meteorit, který spadl u Čeljabinsku v únoru loňského roku, způsobil škody a asi 1200 zranění v osídlených oblastech, a Tunguský meteorit, který způsobil masivní výbuch v pustých lesích tajgy v roce 1908.

Astronomové již předpověděli, že Země proletí meteoritickým pásem Lyrid. Očekávají, že dobrá možnost sledovat další meteority bude trvat až do 25. dubna.

Zdroje[editovat]

  • Вспышка в небе над Мурманском: жители города наблюдали за полётом крупного метеорита. RT [online]. 2014-04-19 [cit. 2014-04-19]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • В Мурманске упал метеорит. MR7 — Новости Петербурга [online]. 2014-04-19 [cit. 2014-04-19]. Dostupné z: [2]. (rusky)