Přeskočit na obsah

U Smolenska havarovalo letadlo polské delegace, zemřel polský prezident a řada dalších vrcholných představitelů

Z Wikizpráv

Sobota

Starší fotografie letadla, které havarovalo u Smolenska

Polský prezident Lech Kaczyński, který letěl do Ruska, aby uctil oběti Katyňského masakru, zemřel při havárii svého letadla. Na palubě se kromě něj nalézalo i mnoho jiných polských osobností, řada politiků a velitelů armády. Nehodu, která se stala na letišti zahaleném hustou mlhou, nikdo nepřežil.

Lidé začali nosit před prezidentský palác ve Varšavě svíčky a květiny
Prezident Lech Kaczyński, který při havárii zahynul

Polská delegace letěla letounem Tu-154 provozovaným 36. speciálním plukem letecké dopravy polské armády. Letadlo odstartovalo z varšavského letiště a mělo přistát na Smolenském vojenském letišti v Rusku, ovšem právě při přistání došlo ke katastrofě. Předpokládá se, že letělo příliš nízko a zavadilo o stromy, následně spadlo na zem a rozbilo se na kusy ve vzdálenosti zhruba dva kilometry od přistávací dráhy.

Pro Poláky má navíc katastrofa zdrcující symboliku, protože k ní došlo právě v souvislosti s výročím Katyňského masakru. Tak se označuje plánované zavraždění desetitisíců polských válečných zajatců sovětskými vězniteli, kteří usilovali o zlomení polského národa tím, že jej připraví o jeho elitu. Bývalý polský prezident Lech Wałęsa uvedl: „To je další neštěstí po Katyni. Tam se nám snažili setnout hlavu a teď tam také zahynula elita našeho národa“[1]

Po úmrtí prezidenta se jeho pravomocí ujal úřadující předseda dolní komory polského parlamentu, Bronisław Komorowski.

Zdroje[editovat]

  1. Polský prezident mrtev - celý svět truchlí. ČT24 [online]. 2010-04-10 [cit. 2010-04-10]. Dostupné z: [1].
  • POKORNÝ, Marek. Polsko truchlí, přišlo o prezidenta a část své vládnoucí elity. iHNed.cz [online]. 2010-04-10 [cit. 2010-04-10]. Dostupné z: [2].
  • SOUKUP, Jaroslav. Prokletá Katyň: Poláci znovu ztratili část své elity. Novinky.cz [online]. 2010-04-10 [cit. 2010-04-10]. Dostupné z: [3].

Externí odkazy[editovat]