Ukrajinský parlament schválil v prvním čtení sankce vůči Rusku

Z Wikizpráv

Úterý

Dvacet devět sankčních opatření, která minulý týden navrhla ukrajinská vláda jako reakci na ohrožení národní bezpečnosti a zájmů Ruskem, dnes v prvním čtení schválil ukrajinský parlament. Druhé čtení bylo odloženo na čtvrtek. Agentura ITAR-TASS uvedla, že pro zákon hlasovalo 243 z celkem 450 poslanců.

Rada národní bezpečnosti by tak měla díky vládní předloze právo zavést prakticky libovolné sankční kroky, včetně blokování obchodních a licenčních smluv, zákazu přeletů letounů a zmrazení účtů, ale také obávané zastavení tranzitu ropy a plynu.

Ukrajina se k západní vlně sankcí vůči Rusku připojuje jako poslední a její kroky se týkají 172 lidí a 65 společností většinou z Ruska, které jsou spojovány s podporou anexe Autonomní republiky Krym, terorismu či narušování územní celistvosti země. Ze strany Kyjeva jim hrozí zmražení účtů, majetků, ale i zákaz obchodních aktivit.

Ekonomické důsledky pro Ukrajinu nejsou podle premiéra Arsenije Jaceňuka ničím ve srovnání s civilisty a vojáky, které „zabili teroristé podporovaní Ruskem. Jde o národní čest!“ citovala ho zpravodajská agentura Interfax-Ukrajina.

Podle redaktorů České televize a Českého rozhlasu Plus ale lidé na východě Ukrajiny spíše ocení ruský humanitární konvoj než kyjevské sankce. Od Kyjeva se spíše distancují a ukáže-li se, že konvoj veze opravdu humanitární pomoc, bude to další ruské pozitivní propagandistické gesto. Lidé tu mají pocit, že kyjevská vláda pro ně nic nedělá a jen ostřeluje město bez ohledu na civilisty.

Zdroje[editovat]

  • ČTK. Ukrajinský parlament předběžně schválil balík sankcí proti Rusku. ceskenoviny.cz [online]. 2014-08-12 [cit. 2014-08-12]. Dostupné z: [1].
  • redakce. Ukrajinský parlament souhlasí se sankcemi proti Rusku. Novinky.cz [online]. 2014-08-12 [cit. 2014-08-12]. Dostupné z: [2].
  • ČT24. Kyjev schválil sankce vůči Rusku. Místní ale více oceňují Putinův konvoj. ceskatelevize.cz [online]. 2014-08-12 [cit. 2014-08-12]. Dostupné z: [3].