Válka s Al-Káidou pokračuje, potvrdila Clintonová

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Hillary Clintonová

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla, že boj o zastavení Al-Káidy a jejích spojenců nekončí se smrtí Usámy Bin Ládina a že Pákistán zůstává významným partnerem USA v akcích proti terorismu. V Římě Clintonová zmínila, že vztahy USA s Pákistánem nejsou vždy jednoduché, ale že přinášejí pro obě země výsledky. USA budou dál spolupracovat s pákistánskou vládou a jejím lidem, řekla.

Ve středu byli mnohem kritičtější američtí zákonodárci, když požadovali zjistit, zda pákistánské úřady věděly o Bin Ládinově úkrytu ve městě Abbottábádu. Pákistán tvrdí, že žádné vědomosti o jeho pobytu předem neměl. Podle zákonodárců není možné obnovit důvěru mezi oběma zeměmi, dokud se nezjistí, jak mohl nejhledanější terorista žít v Pákistánu v relativním pohodlí tak dlouho.

Pákistánský premiér Júsuf Raza Gilaní na návštěvě e řekl, že Bin Ládinova schopnost ukrýt se přímo na veřejnosti byla „selháním rozvědek celého světa, ne jen Pákistánu“. Podle něj nemůže žádná země samostatně bojovat s terorismem a dodal, že jeho země je „částí řešení, nikoli částí problému“.

Pákistánu se naopak nelíbí, že USA provedly akci v Abbottábádu bez předchozího souhlasu místních úřadů, a tvrdí, že se taková jednostranná neautorizovaná akce může stát precedentem pro jiné země.

Zdroje[editovat]