Přeskočit na obsah

Výška hraje roli při volbách amerického prezidenta

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Abraham Lincoln (193 cm) byl jedním z nejvyšších amerických prezidentů, ve volbách porazil soupeře o tři decimetry menšího

Výzkumníci z Texas Tech University zjistili, že výška kandidáta ovlivňuje voličské preference při hledání politických lídrů. Výsledky byly zveřejněny v časopisu Social Science Quarterly ve studii autorů politologa prof. Gregga Murraye a doktoranda Davida Schmitze.

Autoři poukazují na to, že jde nejspíš o závislost danou už v prehistorických časech jeskynních lidí. Dokazují to příklady kmenového vůdcovství tzv. „velkého muže“, jak je známé z mnoha dávných společenství, a také na význam fyzické síly v živočišné říši. Zjistili také, že vyšší kandidát vyhrál v 58 procentech amerických prezidentských voleb mezi roky 1789 a 2008.

Výzkum navíc zjišťoval u 467 Američanů a zahraničních studentů vysokých škol představy o „typickém občanovi“ a „ideálním národním vůdci“. Když byli požádáni, aby nakreslili obě symbolické figury vedle sebe, 64 procent lidí nakreslilo postavu lídra vyšší než postavu občana.

Výzkumníci se navíc ptali studentů, aby si sami sebe představili jako lídry a potenciální politické kandidáty. Výsledky opět ukázaly statisticky významnou souvislost mezi vlastní výškou a schopností vnímat sebe jako lídra.

Schmitz napsal, že „samotná kultura a prostředí nejsou schopné vyložit, jak to, že je preferování vyšších vůdců téměř univerzální v mnoha různých kulturách dneška stejně jako ve společnostech od dávných Mayů až po předklasické Řecko, a dokonce i u zvířat.“

Současný americký prezident Barack Obama byl se svými 185 centimetry podstatně vyšší než jeho republikánský oponent John McCain (173 cm) při volbách v roce 2008. V současné době ale republikáni vybírají z kandidátů, mezi nimiž jsou i dva, kteří jsou stejně vysocí jako Obama nebo dokonce o něco vyšší: Rick Perry a Mitt Romney.

Zdroje[editovat]