Přeskočit na obsah

Výbuch muničního skladu na Kypru zabil 12 lidí

Z Wikizpráv

Pondělí

K výbuchu došlo na Florakisově základně na jihu ostrova u Vassilikosu

Masivní exploze dnes zasáhla ostrovní stát Kypr. Za výbuchem munice uložené na vojenské základně byl nejspíš požár vegetace, který vypukl mimo území základny, ale rozšířil se na ni. Sabotáž vládní zdroje vyloučily. Katastrofu nepřežilo 12 lidí včetně velitele základny a vrchního velitele kyperského námořnictva. Na událost reagovali rezignací ministr obrany a velitel Národní gardy (ozbrojených sil).

Následky exploze jsou jen obtížně představitelné. Po skladu, kde byla munice a zbraně původně uložené, zůstal jen kráter. Ministr obchodu Antonis Paschalides označil událost za „katastrofu biblických rozměrů“. Výbuch způsobil zásadní škody i v nedaleké elektrárně u Vassilikosu, její odpojení zavinilo výpadky proudu i v největších městech a donutilo vládu k zavedení okamžitých úsporných opatření. Kvůli nedostatku elektřiny je omezen provoz desalinační stanice a hrozí i krize v zásobování pitnou vodou.

Mezi mrtvými je i velitel námořnictva Andreas Ioannides, zhruba polovina obětí jsou hasiči.

Na základně Evangela Florakise byly uložené zbraně zabavené na ruské lodi s kyperskou vlajkou Mončegorsk v roce 2009 z íránské nelegální dodávky do Sýrie. Vojenští činitelé už delší dobu upozorňovali na to, že podmínky uložení zbraní jsou v nepořádku. V prostoru bylo uskladněno na 2000 tun výbušnin. Když pak skutečně došlo ke katastrofě, okamžitě odstoupili ministr obrany Kostas Papakostas a brigádní generál Petros Calikides, který byl vrchním velitelem ozbrojených sil.

Zdroje[editovat]

  • KITSANTONIS, Niki; GOODMAN, J. David. Cyprus Navy Chief Dies in Blast at Arms Depot. New York Times [online]. 2011-07-11 [cit. 2011-07-11]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • SPENCER, Richard. 12 killed in Cyprus when Iranian arms depot explodes. Telegraph [online]. 2011-07-11 [cit. 2011-07-11]. Dostupné z: [2]. (anglicky)