Výbuch v minském metru zabil jedenáct lidí

Z Wikizpráv

Pondělí

Pohled na eskalátory ve stanici Okťabrskaja

Nejméně jedenáct lidí a na osmdesát zraněných, taková je bilance výbuchu v metru v hlavním městě Běloruska, Minsku. Počet mrtvých oznámil večer běloruský prezident Alexandr Lukašenko.[1]

Vedoucí kanceláře prezidenta Vladimir Makej před tím odmítl spekulovat o tom, co výbuch způsobilo, je to podle něho předmětem šetření.

K výbuchu došlo ve stanici metra Okťabrskaja. Provoz v ní byl omezen, jedna ze dvou linek metra byla zastavena, na druhé vlaky stanicí pouze projíždějí. Podle svědků výbuch nastal u přestupního eskalátoru a zranění způsobila jak samotná silná exploze, tak zastavení pojízdných schodů.

Stanice Okťabrskaja se nachází přímo v centru Minsku. Na náměstí Října, podle kterého se stanice jmenuje, se nachází Palác republiky, sloužící jako kulturní a konferenční centrum, dále Kulturní dům odborů a Muzeum Velké vlastenecké války. U nedalekého Alexandrovského sadu se nachází i prezidentská rezidence.

Zdroje[editovat]

  • Vzryv v Minske: podrobnosti. Radiomajak [online]. 2011-04-11, rev. 2011-04-11 [cit. 2011-04-11]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  1. Belarus metro blast kills 11, Ifax quotes Lukashenko. Reuters [online]. 2011-04-11 [cit. 2011-04-11]. Dostupné z: [1]. (anglicky)