Přeskočit na obsah

Výbuch zabíjel na Velikonoce v severní Nigérii

Z Wikizpráv

Neděle

Poloha státu Kaduna na mapě Nigérie, stejnojmenné město je jeho metropolí

Nejméně 20 lidí přišlo o život při bombovém útoku na severu Nigérie, přestože státní orgány zavedly přísná bezpečnostní opatření. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale za podezřelého se považuje militantní islamistická skupina Boko Haram, která je známá svými útoky na křesťany v průběhu jejich svátků.

Auto naplněné výbušninami podle policie explodovalo na hlavní ulici města Kaduna ve tři čtvrtě na devět ráno místního času. Svědkové popsali, že nejvíce zasažení byli řidiči taxi-motorek, žebráci a ženy připravující pouliční občerstvení. Terčem ale mohl původně být i nedaleký křesťanský kostel.

Policejní mluvčí Aminu Lawal řekl, že policie stále záměr útočníků vyšetřuje. „Kostel je situovaný poblíž ulice a není daleko od místa výbuchu. Takže je možné, že útočník chtěl projet až k němu, ale když poznal, že jsou bezpečnostní síly v pohotovosti, nebyl schopný dostat se až na určené místo.“

David Obadiah, který vede křesťanskou ekumenickou asociaci v Kaduně, dorazil brzy po útoku na místo. Záchranáři podle něj odvezli nejméně deset zraněných v kritickém stavu a ulice byla pokryta troskami spálených motocyklů a zbytky automobilu použitého jako zbraň.

Pro velikonoční víkend Nigérie intenzivně posílila bezpečnostní opatření, když policejní složky oznámily, že odhalily několik plánů na útoky proti křesťanům. Kvůli útokům na křesťanské svátky je nechvalně proslulá extrémistická skupina Boko Haram, která se přihlásila například k vánočním útokům z let 2010 a 2011, při kterých zahynuly desítky lidí.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]