Přeskočit na obsah

Výsledky ankety CZECH OPEN SOURCE 2008

Z Wikizpráv

Úterý

Diplom a kolekce dárků, které obdržela česká Wikipedie za své vítězství v hlasování veřejnosti v kategorii Projekt roku

Absolutním vítězem ankety Czech Open Source 2008 pořádané serverem root.cz se stala výstava a konference LinuxExpo, vítězství v kategorii Nejlepší projekt v hlasování veřejnosti obhájila česká Wikipedie, jež byla loni i absolutním vítězem. Výsledky ankety, v níž hlasovala veřejnost a odborná porota během dubna a května, byly vyhlášeny na slavnostním večeru v Pivovarském klubu v Praze, kde byly zároveň předány ceny výhercům.

LinuxExpo si odneslo obě ceny – veřejnosti i poroty – v kategorii Akce. Oceněné osobnosti a blogy pocházejí z okruhu opakovaně nejlepšího projektu CZilly (Pavel Cvrček a Blog nejen o prohlížečích Martina Hassmana – obě ceny od poroty) a PHP (Jakub Vrána a jeho PHP triky – obě ceny od veřejnosti).

Kategorie blogů a firem byly do ankety zařazeny nově, v ostatních se kromě nových osobností jména proti loňsku téměř nezměnila. Výjimkou je úspěch linuxové distribuce Slax u poroty v kategorii software.

Cílem ankety je podpora rozvoje české open source scény a představení její práce co nejširší veřejnosti. Snaží se přitáhnout pozornost k záslužným českým projektům. Server root.cz ji uspořádal poprvé v roce 2006, kdy se jejím absolutním vítězem stal projekt CZilla.

Průběh hlasování

[editovat]

Hlasovalo se v kategoriích nejlepší software, projekt, osobnost, akce, blog a firma, v každé kategorii pak hlasovala zvlášť veřejnost a odborná porota.

Hlasování odborné poroty proběhlo tajně a každý porotce hlasoval samostatně a sám za sebe. Každý porotce vybral své první tři kandidáty v každé kategorii a přiřadil jim tři, dva, resp. jeden bod. Po jejich sečtení u jednotlivých nominovaných se určilo konečné pořadí a kandidáti s nejvyšší počtem bodů pak získali cenu poroty.

Hlasování veřejnosti začalo nejprve nominacemi kandidátů do hlavního hlasování, které proběhly mezi 17. březnem a 4. dubnem 2008. Do vlastního hlasování postoupilo deset nejčastěji jmenovaných v každé kategorii. Mezi 9. dubnem a 9. květnem 2008 pak proběhlo samotné hlasování, jehož se zúčastnilo téměř 2500 hlasujících.

Výsledky

[editovat]

Přehled

[editovat]
CZECH OPEN SOURCE 2008
Kategorie Veřejnost Porota
Software ALSA Slax
Projekt Wikipedie CZilla
Akce LinuxExpo LinuxExpo
Osobnost Jakub Vrána Pavel Cvrček
Blog PHP triky Blog nejen o prohlížečích
Firma Sun Microsystems Czech, s.r.o. SUSE LINUX, s.r.o.
Celkový vítěz LinuxExpo

Kategorie Software

[editovat]

Cena veřejnosti: ALSA (Advanced Linux Sound Architecture), komponenta linuxového jádra obsluhující zvuková zařízení. Nachází se ve všech linuxových distribucích. (na Wikipedii)

Cena poroty – Slax, distribuce Linuxu vzniklá na bázi distribuce Slackware. (na Wikipedii)

Kategorie Projekt

[editovat]

Cena veřejnosti: Wikipedie, svobodná a otevřená webová encyklopedie, na jejíž tvorbě se podílejí dobrovolní přispěvatelé. V současnosti obsahuje kolem 100 tisíc hesel. (na Wikipedii)

Cena poroty: CZilla, projekt pracující na české lokalizaci produktů společnosti Mozilla. (na Wikipedii)

Kategorie Akce

[editovat]

Cena veřejnosti i Cena poroty: LinuxExpo, největší středoevropská výstava a konference o Linuxu a open-source software.

Kategorie Osobnost

[editovat]

Cena veřejnosti: Jakub Vrána, přední český odborník na PHP, o němž provozuje vlastní blog. Je autorem aplikace phpMinAdmin.

Cena poroty: Pavel Cvrček, bývalý člen sdružení CZilla, který se v současné době stále věnuje popularizaci produktů Mozilla. Je tvůrcem aplikace MozBackup.

Kategorie Blog

[editovat]

Cena veřejnosti: PHP triky, blog Jakuba Vrány věnovaný výhradně řešením problémů, nápadům, tipům a novinkám ze světa PHP.

Cena poroty: Blog nejen o prohlížečích Martina Hassmana. Je především o webových technologiích, moderních trendech a zajímavostech ze světa webu.

Kategorie Firma

[editovat]

Cena veřejnosti: Sun Microsystems Czech, s. r. o.

Cena poroty: SUSE LINUX, s. r. o.

Externí odkazy

[editovat]