Přeskočit na obsah

Výstava Hlásí se Olomouc

Z Wikizpráv

Pondělí

Ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek (vlevo) hovoří s moderátorem vernisáže Jiřím Matějů.

Novou výstavu nazvanou Hlásí se Olomouc, zaměřenou na historii a současnost Českého rozhlasu Olomouc, zahájilo vernisáží v 17.00 ve svých prostorách Vlastivědné muzeum v Olomouci. Výstava se koná u příležitosti 65. výročí založení rozhlasového studia v Olomouci a současně 20. výročí obnovení jeho vysílání.

Mikrofon Reiszova systému od firmy Marconi

Výstava představuje nejen historii olomouckého studia, ale ukazuje i různé technické exponáty související s historií rozhlasového vysílání jako takového. Nejvýznamnějším z nich je zřejmě mikrofon Reiszova systému od firmy Marconi, používaný ve 20. letech 20. století. Jako oživení si návštěvníci mohou pustit vinylovou desku nebo magnetofonovou kazetu.

Výstavu veřejnosti na vernisáži představil ředitel muzea Břetislav Holásek, a spolu s ním promluvili též Stanislav Červenka, Pavel Hekela a Josef Podstata, tj. všichni tři ředitelé olomouckého rozhlasu, kteří se v jeho vedení vystřídali po obnoveném vysílání roku 1994. Katalog výstavy křtil olomoucký primátor Antonín Staněk. Program vernisáže moderoval a s jednotlivými osobnostmi hovořil vedoucí rozhlasového vysílání Jiří Matějů.

Olomoucké studio začalo poprvé vysílat 9. ledna 1949, přičemž do roku 1956 bylo podřízeno Brnu, a teprve od 15. října 1956 vysílalo zcela samostatně. Na přelomu 60. a 70. let 20. století byla jeho činnost postupně utlumována, až se nakonec ve studiu převážně jen vyráběly některé pořady pro Československý rozhlas Ostrava. Samostatné vysílání bylo opět obnoveno 3. ledna 1994.

Zdroje

[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Jan.Kamenicek (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.

Externí odkazy

[editovat]
  • Kategorie Exhibition Hlásí se Olomouc ve Wikimedia Commons.
  • Výstavou Hlásí se Olomouc vrcholí oslavy Českého rozhlasu Olomouc. Český rozhlas [online]. 2014-12-06. Dostupné z: [1].