Výzkum: Obama vede nad McCainem o 15 procent

Z Wikizpráv

Středa

Barack Obama

Anketa, kterou mezi americkými voliči uspořádaly společně agentura Bloomberg a list Los Angeles Times, ukázala nárůst podpory pro demokratického kandidáta na amerického prezidenta Baracka Obamu. Na republikána Johna McCaina má náskok 15 procent hlasů v případě kandidatury dvou nezávislých kandidátů, Ralpha Nadera a Boba Barra.

Jejich účast by přitom oslabila McCaina, protože u nezávislých voličů rozdílem osmi procent poráží svého demokratického rivala. Pozorovatelé očekávají, že Barr a Nader budou bojovat o hlasy voličů ve většině států Unie.

Podle Susan Pitkusové, komentátorky LA Times, má McCain potíže s aktivizací svých vlastních republikánských voličů, Obama získává lepší pověstí ve věcech ekonomiky, které nyní pálí americkou veřejnost nejvíc. McCain navíc už ztratil i náskok, který měl v otázce války v Iráku a boji proti terorismu vůbec.

Pro úspěch demokratického kandidáta hovoří i obecná nespokojenost se směřováním země. Před dvěma lety bylo spokojeno se směřováním Spojených států jen 30 procent voličů, což se projevilo v úspěchu Demokratů v tehdejších dílčích volbách. Nyní spokojenost Američanů klesla ještě víc, na pouhých 13 procent.

Strana Jméno %
Demokrati Barack Obama 48
Nezávislí Bob Barr 7
Ralph Nader
Republikáni John McCain 33

Obama sjednocuje demokraty[editovat]

Exprezident Clinton před třemi měsíci na předvolebním shromáždění své manželky

Obama se nyní úspěšně snaží sjednotit demokraty, dlouhou dobu rozpolcené kvůli vyrovnanému souboji o nominaci do voleb mezi ním a Hillary Clintonovou. Čerstvě například požádal své sponzory, zda nemohou pomoci Clintonové s vyrovnáním jejího dluhu, který má po ekonomicky vyčerpávající předvolební kampani. Clintonová potřebuje vyrovnat asi 21 milionů dolarů a přiznala, že nepředpokládá, že by se jí vrátilo 11 milionů dolarů, které do kampaně vložila z vlastního majetku. Nyní se vrací do práce, kterou vykonávala jako senátorka ve státě New York před kampaní.

Na Obamovu vstřícnou výzvu zareagoval i bývalý prezident Bill Clinton, který se dosud vyhýbal vyjádření podpory Obamovi. Na své cestě do Lipska, kde převzal humanitární cenu, ale prostřednictvím svého mluvčího nabídl svou podporu Obamovi. Zatím není jasné, zda a jak ji Obama bude moct využít. Věta "prezident Clinton je jistě odhodlán udělat všechno, co může a o co bude požádán, aby zajistil, že se senátor Obama stane příštím prezidentem Spojených států", kterou mluvčí řekl novinářům, je vůbec prvním vyjádřením Clintona na Obamovu adresu po odstoupení jeho manželky ze souboje o prezidentský úřad.

Před týdnem získal Obama i podporu nositele Nobelovy ceny za mír Ala Gorea.

Zdroje[editovat]

  • Bill Clinton offers help to Obama. Boston Globe [online]. 2008-06-25 [cit. 2008-06-25]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Associated Press. Obama seeks financial help for Clinton. Baltimore Sun [online]. 2008-06-25 [cit. 2008-06-25]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • PRZYBYLA, Heidi. Obama Leads McCain by 15 Points as Voters Reject Republicans. Bloomberg.com [online]. 2008-06-25, rev. 2008-06-24 [cit. 2008-06-25]. Dostupné z: [3]. (anglicky)