Věci veřejné opustily jednání koalice kvůli požadavku na demisi svých ministrů

Z Wikizpráv

Pátek

Vít Bárta

Česko je ve vládní krizi. Ministr dopravy Vít Bárta oznámil svůj záměr rezignovat, aby neohrozil kvůli probíhajícímu skandálu ve vládních Věcech veřejných (VV) prosazování reforem.[1] Premiérovi Petru Nečasovi (ODS) to ale nestačí a požaduje i odchod dalších ministrů spojených s bezpečnostní agenturou ABL, a to ministra školství Josefa Dobeše i ministra vnitra Radka Johna, který je přitom i předsedou VV. K Nečasovi se připojila i třetí vládní strana TOP 09. Zástupci VV ale v reakci na takový požadavek opustili jednání koaličních stran.[2]

Bárta odstoupil poté, co se rozvířila aféra ohledně údajného uplácení členů VV za účelem dosažení loajality k vedení strany. Aféru vyvolal poslanec Jaroslav Škárka, který se v tomto smyslu měl proříct v rozhovoru s reportérku Respektu. Jeho verzi později potvrdila i předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí. Za dramatických okolností byli Škárka i Kočí ve čtvrtek večer nejen z klubu, ale také ze strany vyloučeni.[3] Na stranu Škárky a Kočí se postavil i poslanec Stanislav Huml. Bárta obvinění odmítl s tím, že jak Škárkovi, tak Kočí peníze nedal jako úplatek, ale poskytl je jako přátelskou půjčku na jejich vlastní žádost.

Škárka navíc předal policii materiály, které podle něho dokazují podvodné metody financování Věcí veřejných, i v tomto případě podle něj jde o kauzu spojenou s agenturou ABL.[4] Navíc informoval také o sledování pražských politiků ODS agenturou ABL. Mladá fronta Dnes kromě toho zveřejnila záznamy jednání, na kterých Bárta již před lety svým podřízeným v agentuře ABL oznámil, že jeho cílem je zajistit ekonomický rozvoj firmy i posílením politické moci.[5]

Nečas tvrdí, že navzdory požadavku na odchod ministrů VV je koaliční smlouva dál v platnosti.[2] Sociální demokracie vyzvala Bártu k rezignaci a Nečase k tomu, aby si nechal potvrdit mandát své vlády a znovu předstoupil před sněmovnu se žádostí o vyslovení důvěry.

Věci veřejné naopak v průběhu dne vyzvaly ODS, aby vládu po Bártově vzoru opustil ministr obrany Alexandr Vondra, kterého média spojují s podezřelými zakázkami pro armádu.

Prezident Václav Klaus podle vyjádření své kanceláře dosud Bártovu rezignaci neobdržel a zatím se k věci vyjadřuje s opatrností.[1]

Zdroje[editovat]

  1. 1,0 1,1 Bárta rezignoval na post ministra dopravy, Klaus jeho demisi zatím nedostal. Novinky.cz [online]. 2011-04-08. Dostupné z: [1].
  2. 2,0 2,1 Nečas: John, Dobeš a lidé z ABL musejí odejít. VV to odmítají. Lidovky.cz [online]. 2011-04-08. Dostupné z: [2].
  3. Krize VV: Kočí vyhodili z klubu i partaje. Blesk.cz [online]. 2011-04-07. Dostupné z: [3].
  4. Poslanec Škárka předal zastupitelství důkazy proti VV. Euro [online]. 2011-04-06. Dostupné z: [4].
  5. iDnes.cz: Bárta vstoupil do politiky, aby získal ekonomickou moc. České noviny [online]. 2011-04-08. Dostupné z: [5].