Přeskočit na obsah

Věci veřejné zůstávají ve vládě, koaliční trojka podepsala dodatek

Z Wikizpráv
Karolína Peake bude členkou vlády

Čtvrtek

Dodatek ke koaliční smlouvě by dnes prodloužil existenci vlády Petra Nečase. Věci veřejné potvrdily, že dohoda bude podepsána. Strana předsedy Radka Johna by měla získat i dvě ministerská křesla, která jí dosud scházela a na která měla podle koaliční dohody nárok. Do vlády by se měli dostat poslankyně Karolína Peake a rezort dopravy by podle médií vést dosavadní volební manažer strany, teprve 29letý Pavel Dobeš.

Premiér Petr Nečas již požádal stávajícího ministra dopravy Radka Šmerdu o to, aby z tohoto důvodu odstoupil. Šmerda, který se stal ministrem jako náhradník za Víta Bártu, s tím souhlasil a prezident Klaus již jeho rezignaci přijal.

Není jasné, zda se do dodatku doplnilo nějaké nové ustanovení týkající se rozpočtových výdajů pro rok 2010, na kterém ztroskotala jednání před čtyřmi dny. Podle premiéra Nečase ale platí závazek přidat v roce 2012 učitelům na platy čtyři miliardy korun, což byl jeden z požadavků VV, a také na dopravní infrastrukturu budou přidané prostředky ve výši, o které se ale bude teprve jednat.

Skončit by tím měla vládní krize, která vypukla v souvislosti s několika aférami kolem členů Věcí veřejných, například s údajnými úplatky poslancům za věrnost ze strany ministra Bárty, jeho nahranými vyjádřeními ohledně ovládnutí politické sféry, nebo s odposlechy politiků.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Podepsáno: Véčkaři do vlády prosadili Peake a dalšího Dobeše. iHNed.cz [online]. 2011-06-30 [cit. 2011-06-30]. Dostupné z: [1].
  • VV zůstávají ve vládě. Nečas požádá o důvěru se zákonem o daních. iDNES.cz [online]. 2011-06-30 [cit. 2011-06-30]. Dostupné z: [2].