Vědci stavějí mozek a myslí, že neurony se mohou obnovovat

Z Wikizpráv

Pondělí

Tomografie lidského mozku

Dva významné objevy učinili vědci zabývající se neuronovými sítěmi a výzkumem lidského mozku. Studie zveřejněná v časopise Cell Stem Cell uvádí, že japonští výzkumníci začali s pěstováním lidského mozku. Časopis Science pro změnu přinesl materiál o tom, jak se chemickou cestou podařilo zabránit zničení možnosti regenerace mozkových a míšních neuronových sítí.

Japonci vycházeli z mozkových buněk, které vhodnou kultivací přivedli do rozmnožení do desetkrát větších a bohatších forem, odpovídajících strukturou zárodku mozku v lidském embryu. Podařilo se dokonce zjistit, že ve vzniklých zrnkách mozkové hmoty, které měly velikost 1–2 milimetry, se samovolně spouštěla nervová činnost, měřitelná jako elektromagnetické impulsy. V dlouhodobé perspektivě učenci z města Kóbe věří, že se podaří vytvářet struktury mozkové tkáně, které by bylo možné implantovat místo chorobou či úrazem poškozených částí mozku.

Mozkové neurony se totiž nejsou schopné regenerovat podobně, jak to dokážou neurony v nervových zakončeních. Jinou metodou záchrany poškozených částí mozku či míchy, které v současnosti často vedou k vážným následkům včetně ochrnutí, je oživení možnosti regenerace i v obou hlavních orgánech nervové soustavy. Při pokusech na myších dospěl tým vedený Che Č'-kangem a pracující na Harvardově zdravotnické škole v Bostonu k tomu, že lze možnost regenerace ovlivňovat chemicky. U myší povzbudil tým metodami genového inženýrství uvolňování látky mTOR, která povzbuzuje regeneraci neuronů a jejíž uvolňování se přerušuje v dospělosti organismu a zvláště po úrazech. Díky tomu se jim v krátké době dvou týdnů podařilo dosáhnout obnovy bezmála poloviny poškozeného zrakového nervu. Docházelo dokonce ke vzniku nových axonů.

Che Č'-kang to shrnul: „Věděli jsme, že po dokončení vývoje sítě přestávají růst kvůli genetickým mechanismům. Myslíme si, že jedním z takových mechanismů je také možné obnovit regeneraci po úrazech.“

Zdroje[editovat]

  • Japonskije učennyje načali vyrašivať mozg. Izvestija [online]. 2008-11-09 [cit. 2008-11-10]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Učennyje dobilis' regeněracii nějronov, zablokirovav ostanavlivajuščije jejo fermenty. Gazeta.ru [online]. 2008-11-07 [cit. 2008-11-10]. (rusky)