V Číně se situace zatím neuklidnila, kvůli Tibetu umírají další lidé

Z Wikizpráv

Úterý

K protestům došlo v Garze, městě v provincii Sin-ťiang

Protesty v Tibetu sice ztichly, nepokoje jsou však stále slyšet. A to i přesto, že čínské orgány do hor na jihozápadu země poslaly armádu a již dlouho se pokouší silou vzpouru potlačit. Čínská média informovala, že dnes došlo ke střelbě a byli zabiti přinejmenším dva lidé, tyto údaje však není možné potvrdit, neboť čínské úřady stále neumožňují cizincům přístup do celé oblasti.

Zatímco předchozí nepokoje zasáhly regionální metropoli Lhasu, nynější se odehrávají v menší Garze (která se však nachází již za hranicemi dnešního Tibetu, v autonomní oblasti Sin-ťiang). Spekuluje se o dvou stech protestujících, kteří napadli čínské síly kameny a noži a provolávali hesla na podporu dalajlámovi a nezávislosti Tibetu.[1]

Čína se snaží celou situaci řešit jako svoji vnitřní záležitost a odmítá zahraniční snahy o řešení současného problému. Čínská média odsuzují tzv. „dalajlámovu kliku“, která má dle oficiálních informací podporovat separatistické síly a rozdělit tak Čínu. Tibetská otázka je ale stále velmi živá - např. při slavnostním ceremoniálu 24. března, kdy byla v řecké Olympii zapálena pochodeň nadcházejících pekingských olympijských her, se pokusil protibetský aktivista rozvinout transparent za podporu Tibetu.

Reference[editovat]

  1. Článek na stránkách aktualne.cz