Přeskočit na obsah

V Číně začala sedlácká olympiáda

Z Wikizpráv

Neděle

Pohled na Čchüan-čou

Stejně jako olympijské hry, i čínské sportovní hry sedláků se konají jednou za čtyři roky. Jejich šestý ročník začal právě ve městě Čchüan-čou. Jsou to největší podobně zaměřené sportovní hry na světě, účastní se jich tři a půl tisíce sportovců z venkovských oblastí Číny. Své pozorovatelské delegace vyslaly i Hong Kong, Macao a Tchaj-wan.

Na programu her jsou basketbal, stolní tenis, atletika, střelba, čínské šachy siang-čchi a tai-či, ale také zvláštní disciplíny jako válení pneumatik, přenášení jídel, závody dračích lodí, pouštění draků nebo přetahování lanem.

Rekonstrukce patnácti sportovišť pro tyto hry stála bezmála miliardu jüanů, v přepočtu téměř tři miliardy korun. Vstup na sportoviště je pro diváky zdarma, při organizaci slouží 5300 dobrovolníků a dalších sedm tisíc dobrovolníků pomáhá účastníkům her při pohybu ve městě.

Při slavnostním zahájení čínský ministr zemědělství Sun Čeng-cchaj mimo jiné prohlásil: „Úspěšné hry sedláků předvádějí úspěchy, kterých čínský lid dosáhl za třicet let od svého otevření se světu.“ Ceremoniál proběhl na novém stadionu Chaj-sia pro 35 tisíc diváků, v kulturním programu vystoupilo na 16 tisíc účinkujících.

Město Čchüan-čou se nachází na jihovýchodě Číny na pobřeží úžiny proti ostrovu Tchaj-wan, žije v něm 7,5 milionu obyvatel.

Zdroje[editovat]

  • LIU NING; LI HUIYING. 7th (sic!) National Peasants' Games open in Quanzhou. China View [online]. 2008-10-26 [cit. 2008-10-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • SUBLER, Jason. China kicks off farmers' Olympics. Reuters [online]. 2008-10-26 [cit. 2008-10-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)