Přeskočit na obsah

V Čadu pokračuje boj povstalců s vládními jednotkami

Z Wikizpráv

Neděle

Už druhý den trvají boje mezi povstalci a vládními jednotkami v čadském hlavním městě N'Djamena. Čadská armáda proti vzbouřencům nasadila tanky a střelbu z vrtulníků.

V sobotu se do města podařilo vstoupit přibližně dvěma tisícům ozbrojených uniformovaných povstalců v konvoji zhruba 250 terénních vozidel poté, co se v pátek probojovali do okrajových částí města. Státní rozhlas přestal vysílat. Vzbouřenci ovládli velkou část města a začali obléhat prezidentský palác, v němž se údajně stále nachází současný prezident Idriss Déby. Vládním jednotkám se údajně podařilo palác ubránit a dokonce zatlačit rebely.[1] Noc byla údajně klidná, ale od rána se ve městě opět ozývá střelba a výbuchy. Náhodný výbuch bomby u velvyslanectví Saúdské Arábie usmrtil ženu a dceru jednoho ze zaměstnanců.[2] Střety rebelů s vládním vojskem si už vyžádaly nejméně dvě oběti. Humanitární agentura MSF však hovoří o „mnoha mrtvých tělech“ ve městě a 300 hospitalizovaných v nemocnici.[3] „Na západě je to strašné, je tam spousta těl, spousta civilistů,“ řekl telefonicky americké televizi CNN zaměstnanec hotelu ve východní N'Djameně.[4]

Podle armádních zdrojů vzlétly z vojenské základny na letišti vrtulníky, které útočí na povstalecké jednotky snažící se ovládnout rozhlasovou stanici na východě N'Djameny. Situace ve městě je zatím nejasná. Povstalci i vláda tvrdí, že mají město pod kontrolou. Rebelové podle agentury AFP již dříve nabídli prezidentu Débymu, že ho nechají volně odejít. Francie už v pátek nabídla Débymu evakuaci, ten ji však odmítl.

Mluvčí rebelů dále tvrdí, že již v pátek obsadili město Adre na východě země poblíž súdánské hranice v oblasti, kde žije v táborech přibližně 400 tisíc lidí, kteří uprchli před konfliktem v Dárfúru. Vláda však tvrdí, že útok povstalců odrazila, a obvinila sousední Súdán, že jeho letectvo podporuje rebely. Súdán však jakoukoli spojitost s boji v Čadu popřel.

Podle korespondentů BBC je známo, že Súdán v minulosti podporoval rebely v Čadu, zatímco Čad podporoval vzbouřence v súdánské provincii Dárfúr. Korespondenti vyjadřují obavu, že krize v Čadu bude mít negativní vliv na úsilí ukončit dárfúrský konflikt.

Z Čadu bylo přepraveno francouzským vojenským letadlem více než 500 Francouzů a jiných cizinců do Libreville, hlavního města Gabonu. Evakuaci svých občanů provádí i USA a řada dalších zemí. Podle francouzských médií bylo také pozastaveno rozmisťování plánované evropské mírové mise do Čadu a sousední Středoafrické republiky.

Reference

[editovat]
  1. Idnes: Povstalci v Čadu ovládli hlavní město
  2. Idnes: Boje v Čadu si vyžádaly první oběti, prezident odmítl opustit zemi
  3. BBC: Chad troops battle against rebels
  4. CNN: More flee Chad as fighting rages