V Řecku probíhá celodenní generální stávka

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Květnový protest na náměstí Ústavy v Aténách

Středa

Zejména provoz přístavů, veřejné dopravy a bankovnictví byl vážně narušen dnešní generální stávkou, která ochromila Řecko. Nemocnice poskytují pouze neodkladnou péči, naopak letoví kontroloři svůj protest zrušili, takže letiště jsou v provozu. Až pět tisíc lidí se shromáždilo na náměstí Ústavy v Aténách před budovou parlamentu, aby protestovali proti dalším úsporným opatřením.

V parlamentu mezitím probíhá diskuse o reformách, které chce prosadit premiér Jorgos Papandreu. Jeho vládní většina ale mezitím přišla o jednoho poslance a Papandreu tak již má hlasy jen 155 ze 300 poslanců. Opustil ho bývalý ministr sportu Jorgos Lianis, který řekl: „Musíte být krutý jako tygr, abyste hlasoval pro tato opatření. A to já nejsem.“ Další poslanci prý svou podporu nadále zvažují.

Řecko se dostalo do vážných finančních problémů, ze kterých se pokoušelo dostat s pomocí půjčky od mezinárodního společenství. Vynucená úsporná opatření ale způsobila propad hospodářství a zhoršený výběr daní, takže se vládě nepodařilo splnit kritéria pro poskytnutí úvěru, zejména výrazné snížení rozpočtového schodku. Řecko navíc potřebuje další půjčky, které ale případní věřitelé v čele se záchranným fondem Evropské unie podmiňují dalšími škrty.

Ratingová agentura Standard & Poor's navíc snížila rating země na CCC, což pro Řecko způsobí další zdražení úvěrů.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Greece: General strike begins as MPs debate austerity. BBC News [online].  [cit. 2011-06-15]. Dostupné z: [1]. (anglicky)