V Brně se vystavuje replika Tutanchamonovy hrobky

Z Wikizpráv

Středa

Tutanchamonova zlatá pohřební maska

Ve stejných místech, kde si mohli brněnští návštěvníci prohlédnout repliku legendárního potopeného Titaniku, mohou nyní sestoupit do neméně slavné Tutanchamonovy hrobky ve stavu, v jakém ji nalezl v roce 1922 britský archeolog a egyptolog Howard Carter. Zájemci tak mohou zažít okouzlení, s jakým i on objevil prostor přetékající netušeným bohatstvím v Údolí králů.

Výstavu hlavní síně doplňuje kinosál, kde se promítá dokumentární film o archeologovi Carterovi. V předsálí před tím mohou vidět další tři krátké filmy a repliky staroegyptských bust. I samotná síň je k prohlédnutí jako zachovaná replika i jako roztříděný materiál, který je k dispozici k blízkému prohlížení.

Na přípravě expozice pracovala řada egyptologů po dobu pěti let. Připomínají jednu z nejznámějších postav starověkého Egypta, faraóna Tutanchamona, který žil ve 14. století před naším letopočtem. Dožil se jen věku asi 20 let, panoval asi od deseti let, a přesto je spojován s významnou náboženskou reformou, která zásadně ovlivnila dějiny starého Egypta.

Výstava se v Titanic Hall bude konat do poloviny března 2009. Do Brna dorazila z Curychu a dále bude pokračovat do Mnichova a Barcelony.

Zdroje[editovat]

  • MAREČEK, Luboš. Na unikátní výstavě o Tutanchamonovi show střídá perfekce. iDNES.cz [online]. 2008-10-15 [cit. 2008-10-15]. Dostupné z: [1].