V Brně se vystavuje replika Tutanchamonovy hrobky

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Středa

Tutanchamonova zlatá pohřební maska

Ve stejných místech, kde si mohli brněnští návštěvníci prohlédnout repliku legendárního potopeného Titaniku, mohou nyní sestoupit do neméně slavné Tutanchamonovy hrobky ve stavu, v jakém ji nalezl v roce 1922 britský archeolog a egyptolog Howard Carter. Zájemci tak mohou zažít okouzlení, s jakým i on objevil prostor přetékající netušeným bohatstvím v Údolí králů.

Výstavu hlavní síně doplňuje kinosál, kde se promítá dokumentární film o archeologovi Carterovi. V předsálí před tím mohou vidět další tři krátké filmy a repliky staroegyptských bust. I samotná síň je k prohlédnutí jako zachovaná replika i jako roztříděný materiál, který je k dispozici k blízkému prohlížení.

Na přípravě expozice pracovala řada egyptologů po dobu pěti let. Připomínají jednu z nejznámějších postav starověkého Egypta, faraóna Tutanchamona, který žil ve 14. století před naším letopočtem. Dožil se jen věku asi 20 let, panoval asi od deseti let, a přesto je spojován s významnou náboženskou reformou, která zásadně ovlivnila dějiny starého Egypta.

Výstava se v Titanic Hall bude konat do poloviny března 2009. Do Brna dorazila z Curychu a dále bude pokračovat do Mnichova a Barcelony.

Zdroje[editovat]

  • MAREČEK, Luboš. Na unikátní výstavě o Tutanchamonovi show střídá perfekce. iDNES.cz [online]. 2008-10-15 [cit. 2008-10-15]. Dostupné z: [1].