Přeskočit na obsah

V Budapešti protestovali proti vládě zaměstnanci veřejného sektoru

Z Wikizpráv

Sobota

Předseda maďarské vlády Ferenc Gyurcsány

Přes 10 tisíc zaměstnanců veřejného sektoru dnes protestovalo v Budapešti. Nejsou spokojeni s vládním balíčkem úsporných opatření - ten kabinet Ference Gyurcsányho přijímá kvůli horšící se ekonomické situaci. Jeho problematickou součástí je snižování platů i počtu zaměstnanců. Mnozí Maďaři, kteří pracují ve státní správě, tak přijdou o místa.

Přestože v maďarské metropoli kazil počasí hustý déšť, demonstranty to nezaskočilo. Ti požadovali 4% zvýšení platů, ostře odmítli zrušení tzv. třináctých platů (známých v Česku ještě v 90. letech) a vyhrožovali stávkou. Ta se podle odborářů má konat 12. ledna v případě, že jejich požadavky zůstanou bez odpovědi.

Maďarská ekonomika je v současné době v nelichotivé situaci, neboť už tak málo populární vláda Ference Gyurcsányho byla zaskočena celosvětovou finanční krizí, která zasáhla zemi velmi silně. Budapešť proto začala vyjednávat s MMF, EU a Světovou bankou o finanční pomoc ve výši miliard dolarů.

Zdroje

[editovat]
  • Maďari opäť vyšli do ulíc, protesovali proti šetreniu. Pravda [online].  [cit. 2008-11-29]. Dostupné z: [1]. (slovensky)