Přeskočit na obsah

V Egyptě krvavé protesty, Mubarak rozpustil vládu

Z Wikizpráv

Sobota

Protesty v Egyptě 25. ledna

Davy demonstrantů opět vyrazily do ulic Káhiry poté, co egyptský prezident Husní Mubarak sice rozpustil vládu, ale odmítl ukončit své 30leté působení v úřadu. Násilné střety mezi demonstranty a bezpečnostními silami si vyžádaly několik desítek obětí.

Egyptská státní televize oznámila, že vláda vyslyšela Mubarakovu výzvu z předchozího prohlášení k národu a odstoupila. Mubarak v projevu slíbil, že jmenuje nový kabinet v sobotu a uskuteční politické i ekonomické reformy, čímž chtěl uklidnit desetitisíce protestujících, kteří obsadili ulice zejména v Káhiře a Alexandrii, ale také v dalších městech.

V zemi opět začaly fungovat mobilní telefony poté, co vláda zhruba na 24 hodin nařídila vypnutí sítí, aby omezila pokračování masových protestů. Noční zákaz vycházení byl nicméně rozšířen z Káhiry i na ostatní provincie.

Páteční násilí zatím největší[editovat]

Páteční demonstrace byly dosud největší a nejnásilnější od úterka, kdy protesty začaly. Tisíce demonstrantů nevyslyšely zákaz vycházení. Znovu byly v Káhiře a Alexandrii zapáleny některé budovy, např. sídlo Mubarakovy vládní strany.

Podle úřadů zahynulo nejméně 35 lidí včetně 10 policistů. Média ale uvádějí vyšší údaje, stanice Al-Džazíra oznámila, že zemřelo 95 lidí.[1]

Zahraniční turisté i mnozí Egypťané se srotili na káhirském letišti a pokoušejí se opustit nebezpečnou zemi.

Washington je proti násilí v Egyptě[editovat]

Americký prezident Obama vyzval Egypt, aby neužíval proti pokojným demonstrantům násilí. Prohlásil, že s Mubarakem krátce hovořil a požádal ho, aby rychle podnikl konkrétní kroky, kterými by zahájil reformy slíbené Egypťanům.

Zdroje[editovat]

  1. Al-Dschasira berichtet von 95 Todesopfern in Ägypten. Welt Online [online]. 2011-01-29. Dostupné z: [1]. (německy)