Přeskočit na obsah

V Egyptě začal proces s prodemokratickými aktivisty

Z Wikizpráv

Neděle

Egyptský soud zahájil líčení se 16 Američany a 27 dalšími zaměstnanci zahraničních neziskových organizací obviněnými z nelegálních politických aktivit a fungování bez příslušné licence. Úvodní jednání bylo chaotické a skončilo odročením do 26. dubna. Kolem soudce se shromáždilo množství televizních reportérů, zatímco úředník ministerstva vnitra hrozil, že nechá soudní síň vyklidit.

Obvinění mají zákaz opustit zemi. Někteří další podezřelí odjeli z Egypta dřív, než byl zákaz vycestování vydán. Další našli útočiště na americkém velvyslanectví v Káhiře.

Mezi 43 obviněnými aktivisty je i Sam LaHood, syn amerického ministra dopravy Raye LaHooda. Kromě celkem 16 Američanů je obviněno i 16 Egypťanů, dále Němci, Palestinci, Srbové a Jordánci. Žaloba je viní z přijímání nelegálního financování ze zahraničí či provozování politických aktivit nesouvisejících s jejich posláním občanských sdružení.

Členové skupin se brání, že se pokoušely získat příslušnou egyptskou registraci. Podle amerického ministerstva zahraničí se měly podílet na přípravě voleb a nepodporují ani nezískávají prostředky pro žádného jednotlivého kandidáta ve volbách.

Washington varoval, že může zrušit každoroční vojenskou pomoc ve výši 1,3 miliardy dolarů (zhruba 24 miliard korun), pokud bude soud pokračovat. Američané intenzivně jednají s egyptskou stranou o vyřešení případu.

Zdroje[editovat]