Přeskočit na obsah

V Evropě se zastavuje prodej léku na obezitu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Rimonabant, obchodním názvem Acomplia

Zjištěná souvislost s depresemi a dokonce zvýšený výskyt sebevražd dovedl Evropskou medicínskou agenturu EMEA k tomu, že doporučil okamžitě přerušit prodej léku na obezitu známého jako Acomplia. Jen ve Velké Británii je užívá několik tisíc pacientů.

Acomplii (chemický triviální název zní rimonabant) užívají pacienti společně s dietou a cvičením. Podezření na to, že rimonabant může způsobovat psychické těžkosti, vedlo ke spuštění testů s placebem a výsledky obavy potvrdily. V období červen-srpen dokonce došlo mezi uživateli Acomplie k pěti sebevraždám, zatímco u uživatelů placeba jen u k jedné.

Lékaři dostali doporučení nepředepisovat látku novým pacientům a odebrat ji těm s předchozími problémy s depresemi. Lidé, kteří lék už užívají, se mají poradit se svým lékařem, ale není prý důvod k tomu, aby okamžitě lék vysadili.

Předseda britského Národního fóra pro obezitu Dr. Colin Waine byl ale z rozhodnutí zklamán, protože lék považuje za dobře účinný. „Bezpečnost pacientů musí být zajištěna především, ale vždy jsem si myslel, že když vyloučíme pacienty s depresemi, vyřadíme problémy s tímto lékem.“

Výrobce Sanofi-Aventis si zakládá na tom, že je odebrání licence k distribuci pouze dočasné, a hodlá pokračovat ve vývoji tohoto léku, který považuje za významný pokrok v boji s obezitou.

Zdroje[editovat]

  • Anti-obesity drug use suspended. BBC [online]. 2008-10-23 [cit. 2008-10-23]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • SMITH, Rebecca. Obesity drug linked to suicides taken off the market. The Times [online]. 2008-10-23 [cit. 2008-10-23]. Dostupné z: [2]. (anglicky)