V Havaně skončil baletní festival. Po 50 letech tam tančilo Americké baletní divadlo

Z Wikizpráv

Úterý

22. mezinárodní baletní festival v Havaně skončil závěrečným galavečerem na scéně Divadla Karla Marxe. I mezi hosty tohoto programu byli sólisté Amerického baletního divadla (ABT), jehož dva samostatné koncerty se staly hlavní událostí festivalu. První návštěva předního amerického souboru na Kubě po dlouhých padesáti letech se stala největší událostí přehlídky a zaznamenala celosvětový ohlas kvůli dlouhodobě napjatým vztahům mezi oběma zeměmi.

Když naposledy ABT vystoupilo v Havaně, byl Fidel Castro teprve rok u moci a vyhlášení hospodářských sankcí americkou vládou bylo teprve budoucností. Kubánská primabalerina Alicia Alonsová ale dokázala v posledních letech několikrát navázat spolupráci se souborem, ve kterém sama kdysi působila. Přilákala jednotlivé sólisty, ale realizovat zájezd celého souboru se jí podařilo až v roce, v němž tato legenda světového baletu slaví 90. narozeniny.

Na závěrečný koncert už zůstali v Havaně jen někteří sólisté, z nich Kubánec José Manuel Carreňo oslnil publikum svým sólem Sinatra Suite. Další Kubánec Carlos Acosta, který je hvězdou Královského baletu, tančil sólo nazvané Two, jeho kolegyně z Londýna Tamara Rojová se představila v Brahmsových Pěti valčících. Další hosté dorazili z Argentiny, Vrcholem večera se stala kubánská premiéra úryvků z choreografie Španěla Victora Ullateho Samsara v podání Kubánského národního baletu.

Největší úspěch v samostatných programech ABT měl opět Carreňo zejména v pas de deux z baletu Korzár, které tančil spolu s Palomou Herrerovou. Na programu ale byly i moderní choreografie (např. Sedm sonát Alexeje Ratmanského, vzniklé až v loňském roce) nebo rozpustilé Fancy Free choreografa Jeroma Robbinse.

Součástí návštěvy ABT v Havaně byl i dvouhodinový mistrovský kurs, který vedl v Kubánském národním baletu umělecký ředitel ABT Kevin McKenzie. „Nejsme zvyklí na to, že tu můžeme vidět podobný typ choreografií. Udělalo to na nás velký dojem. Rádi bychom si vyzkoušeli i jiné věci jako MacMillana,“ svěřil se jeden ze sólistů havanského souboru Yonah Junior Acosta, synovec Carlose Acosty.

Mezi kubánskými rodáky, kteří se s ABT vrátili po letech do své vlasti, byla i Xiomara Reyesová. Nyní 38letá tanečnice působí v ABT už od roku 1992. Když měla poprvé po tak dlouhé době vystoupit před svými krajany, byla tak nervózní, že v noci před vystoupením nemohla ani usnout. Kytici bílých květů, kterou po svém vystoupení v pas de deux Diany a Acteona obdržela, položila s poklonou na kraj jeviště jako dík vděčnému publiku.

Kulturní výměny mezi Kubou a Spojenými státy jsou snadnější od doby, kdy do funkce nastoupil prezident Barack Obama. Politické vztahy mezi oběma zeměmi se nicméně výrazně nezlepšily.

Mezinárodní baletní festival pořádá Alonsová a její Kubánský národní balet s přestávkami od roku 1960.

Zdroje[editovat]

  • HAYES, Corrina. US ballet troupe returns to Cuba after 50 years. Guardian [online]. 2010-11-04 [cit. 2010-11-09]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Havana’s International Ballet Festival Comes to a Close. Radio Cadena Agramonte [online]. 2010-11-09 [cit. 2010-11-09]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • BURNETT, Victoria. A Cuban-American Cultural Exchange Comes Full Circle. New York Times [online]. 2010-11-07 [cit. 2010-11-09]. Dostupné z: [3]. (anglicky)