Přeskočit na obsah

V Lausanne začala XIV. světová gymnaestráda

Z Wikizpráv

Neděle

Dekorace před lausannským nádražím ke XIV. světové gymnaestrádě

Slavnostní zahajovací ceremoniál na Olympijském stadionu ve švýcarském Lausanne odstartoval program XIV. Světové gymnaestrády. Největší tradiční mezinárodní akce věnované všeobecné gymnastice, se zúčastní na 20 tisíc cvičících a vystupujících z 55 zemí. Ve Švýcarsku je na slavnostním zahájení přivítal předseda Mezinárodní gymnastické federace FIG Bruno Grandi, předseda organizačního výboru François-Daniel Golay a švýcarský ministr sportu Ueli Maurer.

Program gymnaestrády zabere sedm dní do 16. července. Přestože proběhnou například i odborné konference, hlavní náplní jsou představení gymnastů a gymnastek v nejrůznějších cvičebních stylech. Národní večery uspořádají Švýcarsko, Francie, Jihoafrická republika, Brazílie, Japonsko a další země, jeden bude věnován společnému panamerickému programu. Olympijský stadion bude hostit dva další programy masových vystoupení, kde se představí se svým tradičním sokolským pojetím i moderní skladbou Prázdniny České asociace sportu pro všechny pro 419 cvičenců také česká výprava. Gala nejlepších světových gymnastů pod hlavičkou FIG je na programu v pátek 15. července. Kromě stadionu budou dějišti gymnaestrády i sportovní hala Malley, kongresové středisko Palác Beaulieu a bude se cvičit a tančit i na několika veřejných prostranstvích přímo ve městě.

Českou výpravu tvoří kromě dvou hromadných skladeb také tři další pódiové bloky pro vystoupení o kolektivů o menším počtu cvičenců. Celkem odjelo do Lausanne téměř tisíc Čechů.

„Největší přínos bych asi viděl v tom, že se na gymnaestrádách objevují lidé ze všech pěti kontinentů, takže jsou tam k vidění například neskutečné pohybové sekvence, které předvádějí afričtí gymnasté a gymnastky. Stejně tak i japonští či korejští cvičenci – jsou obrovskou inspirací pro nás Středoevropany, i když základ tělesné výchovy byl podle nás samozřejmě i v Čechách a v Německu,“ popsal přednosti tradičního gymnastického festivalu vedoucí české výpravy Miroslav Zítko.

FIG sídlí, stejně jako Mezinárodní olympijský výbor, právě v Lausanne. To pořádá gymnaestrádu jako třetí švýcarské město v historii po Basileji a Curychu.

Zdroje

[editovat]
  • Das grösste Welt-Turnfest ist eröffnet. Blick.ch [online]. 2011-07-10 [cit. 2011-07-10]. Dostupné z: [1]. (německy)
  • Čeští cvičenci se představí na světové gymnaestrádě. Český rozhlas [online]. 2011-07-10 [cit. 2011-07-10]. Dostupné z: [2].