Přeskočit na obsah

V Londýně selhalo na závěr svátků železniční spojení na sever Británie

Z Wikizpráv

Sobota

Stanice Finsbury Park

Nejezděte dnes z Vánoc domů. To byl vzkaz, se kterým se dnes železniční společnost Network Rail obrátila na své cestující, kteří měli v plánu zamířit z oslav vánočních svátků z Londýna na sever Británie nebo naopak. Důvodem byla omezení ve stanicích King's Cross a Finsbury Park, které obsluhovaly spoje do Leedsu, Newcastlu a dalších severoanglických měst a do Skotska.

Na nádraží King's Cross se totiž neplánovaně protáhly opravy, kvůli kterým zůstala stanice uzavřená. Všechny vlaky – a všichni cestující – tak zamířili do stanice Finsbury Park. Když v tamní nádražní hale vznikl dav až dvou tisíc lidí a další tisíce zájemců o přepravu se snažili dostat dovnitř z ulice, rozhodlo vedení nádraží o jejím uzavření.

To ale situaci příliš neuklidnilo, mnoho cestujících se totiž dlouhou dobu nemohlo dostat ani do vlaku, ale ani z nádraží ven. Podle svědka se dokonce jeden z lidí dostal z budovy tak, že vylezl oknem.

I když byl kvůli svátkům na nádražích nával, rekonstrukci prováděnou na King's Cross a dalších místech železniční společnost obhajuje. Podle statistik totiž v Londýně jezdí o svátcích drahou kolem dvou milionů lidí denně, zatímco v pracovní dny je to více než dvakrát tolik. Úřad regulující železniční dopravu už přesto oznámil, že okolnosti dopravního kolapsu prošetří. Zástupci společnosti Network Rail se cestujícím omluvili.

Návaly na železnici souvisely i s počasím. Kvůli hustému sněžení, které zasáhlo Británii v uplynulých hodinách, chtělo mnoho Britů dát dráze přednost před cestou automobilem. V jiných oblastech země samotné sněžení způsobilo pády stromů a jiné překážky, kvůli kterým se rovněž doprava na různě dlouhou dobu zastavila.

Zdroje[editovat]

  • DEARDEN, Lizzie. Thousands stranded as Finsbury Park station shut because of King's Cross train chaos. The Independent [online]. 2014-12-27 [cit. 2014-12-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)