V Moskvě proběhla premiéra Michalkovova velkofilmu Unaveni sluncem 2

Z Wikizpráv

Neděle

Režisér Nikita Michalkov

Dlouho očekávaný válečný velkofilm ruského režiséra Nikity Michalkova Unaveni sluncem 2: Odpor měl v sobotu velkolepou premiéru v moskevském Kremlu. Výroba filmu, vynikajícího mj. obřími masovými scénami, probíhala deset let - čtyři roky trvala příprava scénáře, čtyři roky natáčení a dva roky střih a dokončovací práce.

Film je volným pokračováním snímku Unaveni sluncem, který Michalkov natočil v roce 1994 a získal za něj Oscara za nejlepší cizojazyčný film. V něm zobrazil krutost stalinského Sovětského svazu 30. let. Nový film znovu zobrazuje osudy hlavních hrdinů Sergeje Kotova (hraje sám Michalkov) a Míti (Oleg Menšikov) v době druhé světové války. Cílem autorů nicméně bylo vytvořit samostatný film, který bude pochopitelný i bez znalostí prvního snímku.

Michalkov připustil, že ho inspiroval americký film Zachraňte vojína Ryana: „Ten film byl impulsem, abychom povyprávěli o naší válce. Když jsem viděl Spielberga v Paříži, viděl jsem lidi, kteří odcházeli z kina zcela přesvědčeni o tom, že válku vyhráli Američani. Nechci přesvědčovat o tom, jak to bylo, Evropu, ale tu lidi u nás, kteří si to už nepamatují.“

Rozpočet filmu byl padesát milionů dolarů a jedna část se natáčela i v barrandovských studiích.[1] Osudy hrdinů by měly pokračovat v dalším filmu, který by měl nést Unaveni sluncem 2: Citadela.

Film byl v Moskvě promítán na obří třicetimetrové plátno, premiéru vidělo více než šest tisíc pozvaných hostů, mezi nimiž byla řada válečných veteránů. Při tříhodinové projekci diváci neztratili pozornost a některé scény odměnili aplausem. Kromě velké premiéry se konaly souběžně další v 18 městech Ruska. Nedělní premiéru na Ukrajině navštívil i premiér Nikolaj Azarov a řada dalších politiků.[2]

Zdroje[editovat]

  • "Utomlennye solncem Утомленные-2. Predstojanie" pokazali v Kremle. Vesti.ru [online]. 2010-04-18 [cit. 2010-04-18]. Dostupné z: [3]. (rusky)
  • Michalkov snimal fil'm v "frontovych uslovijach". Vesti.ru [online]. 2010-04-18 [cit. 2010-04-18]. Dostupné z: [4]. (rusky)
  • Unaveni sluncem 2:Odpor na ČSFD
  1. Na Barrandově se dotáčí Unaveni sluncem II, potápí se loď. Týden [online]. 2009-05-26 [cit. 2010-04-18]. Dostupné z: [1].
  2. Pravitel'stvo Ukrainy otpravilos' v kino na vtoruju časť "Utomlennych solncem". Komsomoľskaja pravda [online]. 2010-04-18 [cit. 2010-04-18]. Dostupné z: [2]. (rusky)