V Newmarketu našli tajemnou starou kostru koně

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Palác založený Karlem II., který se nachází naproti místu nálezu tajemné kostry

Jediný kůň pohřbený nejspíš v polovině 18. století vyvolal spousty otazníků v britském Newmarketu, historickém středisku dostihového sportu a chovu anglického plnokrevníka.

Na kostru koně se přišlo při provádění výkopů na dvoře tzv. Rothschild Yard, usedlosti nacházející se proti Palace House, zbytku paláce založeného Karlem II. V celém areálu má vzniknout nové Národní památkové středisko pro dostihy a sportovní umění, další z kulturních institucí v Newmarketu, která se bude vedle Národního dostihového muzea a Dostihového domu věnovat slavné historii chovu dostihových koní v Anglii.

Historici odhadli, že střepy keramiky, které se našly na stejném místě, pocházejí z poloviny 18. století. I kostra tak může být stará až 250 let, ale může pocházet i z novější doby. Podle archeologů není možné určit, jaká byla příčina úmrtí koně, jelikož kostra má rozdrcenou lebku. V okamžik úmrtí mohlo být koni asi 18 let a podle místa posledního odpočinku mohlo jít o oblíbeného koně anglického krále.

Briony Jacksonová z Národního dostihového muzea požádala odbornou i laickou veřejnost o pomoc při získávání dalších informací o tajemném koni.

Zdroje[editovat]

  • HEATH, Sophia. Mystery horse skeleton discovered during excavation of royal stables. Horse and Hound [online].  [cit. 2015-01-01]. Dostupné z: [1]. (anglicky)