V Oslu je dobíjení elektromobilů dražší než nafta

Z Wikizpráv

Pátek

Od září loňského roku, kdy bylo možné v Oslu nabíjet elektromobily zdarma a platilo se pouze za využití parkovacího místa, zdražilo noční nabíjení asi sedmkrát, denní asi pětkrát. Kvůli klesání cen benzinu a nafty je tak provoz elektromobilů dražší než provoz naftových automobilů.

V září loňského roku bylo možné v Oslu nabíjet elektromobily za 10 NOK/hod přes den. Při dobíjení v noci byla cena poloviční. Vlastní nabíjení bylo zdarma, platilo se pouze za použití parkovacího místa. V první polovině letošního roku se cena nabíjení zvýšila na 12 NOK/hod. ve dne a na 7 NOK/hod. v noci. Později došlo ke zvýšení na 18 NOK/hod. ve dne a na 13 NOK/hod. v noci. Protože státní podpora určitého druhu dopravy nemůže trvat věčně a magistrát města Osla se rozhodl, že už nechce elektromobily dotovat, od čtvrtka zvýšil ceny na 49 NOK/hod. ve dne a 35 NOK/hod. v noci.

Jelikož nyní je cena benzínu i nafty asi 18 NOK/l, podle norské automobilové federace (NAF) budou náklady na provoz elektromobilů vyšší, než náklady na provoz naftových automobilů. Roční rozdíl může být v přepočtu až 60 000 Kč.

Zdroje[editovat]

  • BARTEK, Jakub. Oslo dokazuje, že i do ráje elektromobilů přichází krutá realita. Tamní nabíjení zdražilo tak moc, že je výhodnější tankovat naftu. Euro.cz [online]. 2022-19-09 [cit. 2022-12-19]. Dostupné z: [1].
  • Helle Lyng Svendsen. Priskrig på bensin og diesel: – Vi presser prisene ned. Nettavisen.no [online]. 2022-19-08 [cit. 2022-12-19]. Dostupné z: [2]. (norsky)