V Pekingu skončily paralympijské hry

Z Wikizpráv

Středa

Pekingský národní stadion naposledy zaplál slavnostními ohňostroji

Slavnostním zakončením na Národním stadionu v čínském Pekingu skončily XIII. letní paralympijské hry. Před zaplněné tribuny znovu nastoupili zúčastnění sportovci, vlajkonoškou české výpravy byla plavkyně Běla Hlaváčková, držitelka čtyř medailí.

Kulturní program zakončení vyjadřoval myšlenku, že paralympijské hry v Číně zasely semínka seberealizace pro všechny handicapované, která vyrostou v budoucnosti. To byl vzkaz, vložený do obálky s dopisem do budoucnosti, jak znělo motto celého programu.

Pekingské hry vysoce ohodnotil předseda Mezinárodního paralympijského výboru Phil Craven. Prohlásil, že paralympijská myšlenka byla v Číně přijata obzvlášť vřele. „Dospěla k vám, vy jste ji přijali a nyní je uložena ve vašich srdcích,“ připomněl divákům.

Nejúspěšnější výpravou her se stala Čína, která vybojovala 89 zlatých, 70 stříbrných a 52 bronzových medailí. S odstupem druhé místo v pořadí národů obsadila Velká Británie (dohromady 102 proti 211 čínským medailím), třetí byly Spojené státy americké (99 medailí). Česká výprava vybojovala 27 medailí.

O šest zlatých, tři stříbrné a 18 bronzových medailí se zasloužili především atleti (devět medailí, vítězka Eva Kacanu ve vrhu koulí), plavci (sedm medailí, dvě zlaté Hlaváčková) a cyklisté (osm medailí, dvakrát zlatý Jiří Ježek). Zlatou medaili obdržel i lukostřelec David Drahonínský doplněný bronzem družstva žen a medailovou bilanci uzavírá historický cenný kov českých boccistů v soutěži družstev.

Lukostřelkyně Markéta Sidková byla v průběhu her zvolena do komise sportovců Mezinárodního paralympijského výboru.

První komentáře po skončení her charakterizují pekingskou paralympiádu jako přátelštější než mamutí olympijské hry.[1]

Příští letní paralympijské hry uspořádá v roce 2012 Londýn.

Zdroje[editovat]

  • Paralympijské hry skončily, Češi na nich získali 27 medailí. iDNES.cz [online]. 2008-09-17 [cit. 2008-09-17]. Dostupné z: [2].
  • Beijing Paralympics close with spectacular ceremony. Telegraph [online]. 2008-09-17, rev. 2008-09-17 [cit. 2008-09-17]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  1. Paralympics have a kinder, gentler feel than the Olympic Games. Canadian Press [online]. 2008-09-17 [cit. 2008-09-17]. Dostupné z: [1]. (anglicky)