Přeskočit na obsah

V Polsku se zřítilo vojenské letadlo, zahynulo 20 lidí

Z Wikizpráv

Středa

U letiště Miroslawiec na severozápadě Polska se krátce po 19. hodině zřítilo vojenské letadlo typu Casa C-295M. Nikdo z dvaceti lidí na palubě nepřežil. Informace o počtu obětí se dlouhou dobu různily, protože nebylo jasné, kolik lidí vystoupilo během mezipřistání na třech jiných vojenských letištích. Nakonec však premiér Donald Tusk uvedl, že na palubě se v okamžiku havárie nacházelo 16 cestujících a 4 členové posádky.

Letoun havaroval z neznámých příčin při druhém pokusu o přistání. Z výšky 200 metrů se zřítil do lesa a začal hořet. V troskách již byla nalezena černá skříňka, která by měla pomoci s objasněním příčin katastrofy. K nehodě údajně mohlo přispět špatné počasí, které na letišti při havárii panovalo. Oba piloti byli podle polských armádních představitelů velmi zkušení.

Letadlo letělo z Varšavy a na jeho palubě se nacházeli vojenští činitelé, kteří se vraceli z konference o bezpečnosti letecké dopravy. Mezi oběťmi je několik vysokých armádních důstojníků včetně brigádního generála Andrzeje Andrzejewskiho, velitele letecké brigády se základnou ve Swidwinu, a nadporučíka Jerzyho Pilata, velitele letecké základny v Miroslawieci.

Místo katastrofy navštívil ve středu večer polský premiér Donald Tusk. Prezident Lech Kaczyński kvůli neštěstí předčasně ukončil návštěvu Chorvatska a vrátil se do vlasti. V Polsku je vyhlášen třídenní státní smutek od čtvrtka do soboty a v pátek 25. ledna ve 12 hodin bude země držet minutu ticha za oběti. Podle polských představitelů jde o nejhorší havárii polského vojenského letectva od roku 1973, kdy při leteckém neštěstí zahynulo 18 lidí včetně dvou ministrů. Vůbec největší letecké neštěstí v Polsku se stalo 9. května 1987, kdy při pádu letadla polských aerolinií na lince z Varšavy do New Yorku zahynulo všech 183 lidí na palubě.

Letadel typu Casa španělské výroby mělo polské letectvo celkem deset, v provozu jich však bylo pouze šest. Po nehodě byl jejich provoz v Polsku zastaven. Podle polských vojenských odborníků jsou tato letadla velmi spolehlivá a tvoří základ polských vzdušných sil v Iráku a Afghánistánu. Kromě Polska je používá vojenské letectvo ve Španělsku, Jordánsku, Alžírsku, Brazílii a Portugalsku. Od roku 2001 jich bylo prodáno celkem 50, polovina z nich již byla dodána. Nehoda v Miroslawieci je podle polských médií vůbec první smrtelnou nehodou letadla tohoto typu na světě.

Odkazy[editovat]