V Pompejích se zřítil Dům gladiátorů z přelomu tisíciletí

Z Wikizpráv

Sobota

Trosky Pompejí pod Vesuvem

Schola Armaturarum Juventis Pompeiani (Škola zbraní mladých Pompejanů), dům ze samého počátku 1. století našeho letopočtu, se zřítila v noci na dnešek v italských Pompejích. Stavba stála na hlavní třídě města via dell'Abbondanza. Stavba spadla mimo návštěvní hodiny. Nyní jsou trosky uzavřené za plotem a nepřístupné veřejnosti. Pro turisty se připravuje náhradní trasa.

Kolaps stavby podle prvních zpráv způsobily silné deště v posledních dnech. K této myšlence se přiklonil i archeolog a donedávna intendant pompejského naleziště Giuseppe Proietti.

Zkáza domu vyvolala dramatickou reakci některých místních politiků, kteří už v minulosti upozorňovali na to, že stav památek v Pompejích a celé Kampánii se zhoršuje. Někdejší místostarostka Ercolana Luissa Bossová otevřeně obvinila z podílu na škodách vládu a ministra kultury Sandra Bondiho. „Ve vykopávkách pracují míchačky na beton, rýpadla, bagry, válce, pneumatická kladiva; celá obnova Velkého divadla probíhá bez minimálních bezpečnostních pravidel, která by zajistila stabilitu místa,“ prohlásila.

Bondi zareagoval prohlášením, ve kterém vyzval k tomu, aby nehoda v Pompejích nevedla ke zbytečným polemikám, ale naopak k tomu, aby všichni spojili síly a pomohli získat pro památky potřebné finance.

Pompeje jsou světově významné archeologické naleziště z období Římské říše. Město se zachovalo poté, co bylo naráz pohřbeno pod horkým popelem při erupci sopky Vesuv. Dům gladiátorů v nich byl postaven nedlouho před katastrofou a sloužil k výcviku mladých obyvatel města i profesionálních gladiátorů a také k výrobě zbraní.

Zdroje[editovat]

  • Crolla la Domus dei Gladiatori, polemiche sugli scavi a Pompei. Rainews24.it [online].  [cit. 2010-11-06]. Dostupné z: [1]. (italsky)